Sözcü Plus Giriş

Pentagon’dan flaş Suriye açıklaması

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Binbaşı Sean Robertson, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Suriye'nin kuzeydoğusunda birkaç yüz asker bırakacaklarını söyledi. Öte yandan isminin açıklanmasını istemeyen bir Savunma Bakanlığı yetkilisi, "Türk ve SDG güçleri bu bölgeye girmeyecek" ifadesini kullandı.

01:36 -
Pentagon’dan flaş Suriye açıklaması

Konuyla ilgili gazetecilere açıklama yapan Pentagon Sözcüsü Binbaşı Sean Robertson, “ABD, uluslararası bir gücün parçası olarak Suriye’nin kuzeydoğusunda birkaç yüz asker bırakacak. Ayrıca ABD Suriye'nin güneyindeki El Tanif garnizonundaki varlığını sürdürecek.” dedi.

“NATO MÜTTEFİKLERİNDEN OLUŞACAK”

Binbaşı Robertson, “Bu çok uluslu gözlem gücü ABD güçleriyle bölgede istikrarı sağlayacak ve IŞİD’in geri gelmesini engelleyecek, öncelikli olarak NATO müttefiklerinden oluşacaktır” diye konuştu.

İLGİLİ HABERABD'li eski büyükelçiden Suudiler için çarpıcı sözler!ABD'li eski büyükelçiden Suudiler için çarpıcı sözler!

Az sayıdaki bu askerlerin dışında Suriye’deki diğer askerlerin çekileceğini belirten Binbaşı Robertson, ABD öncülüğündeki bu koalisyona katılacak ülkeler konusunda da ise yorum yapmaktan kaçındı.

“SURİYE’NİN KUZEYDOĞUSUNDA OLACAK”

Bir gazetecinin “Bu bir güvenli bölge midir?” sorusuna ise Robertson, “Terminoloji olarak güvenli bölgedir” yanıtını verdi.

Binbaşı, bu kuvvetin Suriye’nin kuzeydoğusunda güvenlik ve istikrarı sağlamakla görevli olacağına dikkat çekti.

Bu kuvvetin güvenli bölgenin inşasında nasıl bir rol oynayacağına yönelik bir soru üzerine Sözcü Robertson, “Güvenli bölge Türkiye'nin sınırı boyunca kuzeydoğu Suriye’de olacak. (Bunlar da) oradaki güvenlik ve istikrarı sağlayacaklar” ifadelerini kullandı.

İLGİLİ HABERTrump bunu hiç beklemiyordu: Suriye'de siz yoksanız biz de yokuzTrump bunu hiç beklemiyordu: Suriye'de siz yoksanız biz de yokuz

ABD kuvvetlerinin söz konusu güvenli bölgede devriye gezip gezmeyeceğine ilişkin bir soruya ise Sözcü, “Evet.” cevabını verdi.

Amerikan askerlerinin Menbiç’ten çekilip çekilmeyeceğine ve Türkiye sınırındaki gözlem noktalarına ilişkin sorulara yanıt vermekten kaçınan Robertson, ABD'nin El Tanif üssünde asker bulundurmasının sebebine ilişkin ise IŞİD’in kalıcı bir şekilde yenilmesinde bu üssün önemli rol oynadığını ifade etti.

“TÜRK VE SDG GÜÇLERİ BU BÖLGEYE GİRMEYECEK”

Öte yandan AA muhabirine konuşan ve isminin açıklanmasını istemeyen Savunma Bakanlığı yetkilisi, ABD’nin uluslararası güçlerle Suriye’nin kuzeydoğusunda inşa edeceği güvenli bölgede Türkiye ve SDG ismini kullanan terör örgütü YPG/PKK’nın durumuna ilişkin, “Türk ve SDG güçleri bu bölgeye girmeyecek.” ifadesini kullandı. AA

Son güncelleme: 16:49 26.02.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more