Sözcü Plus Giriş

TürkAkım krizi patladı: Persona non grata ilan edildi

Rusya ile Bulgaristan arasında dün başlayan TürkAkım krizinde kritik bir gelişme yaşandı... Rus hükümeti Bulgaristan Büyükelçiliği'nde çalışan bir diplomatı "persona non grata" yani istenmeyen adam ilan etti.

Sozcu.com.tr
12:51 -
TürkAkım krizi patladı: Persona non grata ilan edildi

Rusya ile Bulgaristan arasında yaşanan TürkAkım geriliminde tansiyon yükseliyor… Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in dün Bulgaristan’ı kasıtlı olarak geciktirmekle suçlamasının ardından Kremlin’den kritik bir adım geldi.

Putin’in, “İhtiyaç durumunda bu ülkeyi güzergah dışında bırakabiliriz” demesinin ardından Rus hükümeti Bulgaristan Büyükeliçiliği’nde çalışan bir diplomatı “persona non grata” yani istenmeyen adam ilan etti.

Rus yetkililer, diplomatın ülkeden ayrılması için Rusya’nın 24 saat süre verdiğini duyurdu.

GERİLİM EKİM AYINDA BAŞLAMIŞTI

Sofya yönetimi Ekim ayında ülkede görevli bir Rus diplomatın casusluk yaptığına dair bir soruşturmaya dahil edildiğini açıklamış ve bu sebeple sınır dışı etmişti. Bu gelişmeden kısa bir süre sonra Moskova’nın Bulgaristan’da görevlendirmek istediği savunma ataşesine vize verilmemiş ve iki ülke arasında gerilim başlamıştı.

Komünizm döneminden beri Moskova’nın en büyük müttefiklerinden biri olan Bulgaristan, NATO ve Avrupa Birliği üyesi olmasına rağmen Rusya ile halen yakın ilişkiye sahip.

Rus makamların, Bulgaristan’ın bu hamlesine karşılık “persona non grata” kararı aldığı açıklandı.

İLGİLİ HABERPutin'den TürkAkımı ile ilgili sert sözler: Güzergâh dışı bırakırızPutin'den TürkAkımı ile ilgili sert sözler: Güzergâh dışı bırakırız

 

Son güncelleme: 18:33 05.12.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more