Sözcü Plus Giriş

Ünlü şarkıcı ‘Kral’ Adiss hayatını kaybetti

Lübnanlı ünlü Ermeni şarkıcı Adiss Harmandian, pazar günü ABD'nin California eyaletinde hayatını kaybetti. Harmandian Ailesi tarafından yapılan açıklamada, 74 yaşındaki ünlü sanatçının 15 yıldır mücadele ettiği kansere yenik düştüğü belirtildi.

Sozcu.com.tr
14:02 -
Ünlü şarkıcı ‘Kral’ Adiss hayatını kaybetti

Müzik kariyerine 1960’lı yıllarda Beyrut’ta başlayan Harmandian, Türkiye’de de hemen herkesin ezbere bildiği ve Ertem Eğilmez’in aynı adlı filminde kullanılan ‘Mavi Boncuk’ şarkısının Ermenice versiyonu olan ‘Karoun Karoun’ (İlkhabardan ilkbahara) adlı eseriyle tanınıyordu.

Sözleri Azerbaycanlı şair Mikayil Müşfig’e, bestesi ise Alekber Tağıyev’e ait olan ‘Sana gurban’ adlı şarkı, Türkçe ve Ermenicenin yanı sıra 1970’li yıllarda Yunanca olarak da seslendirilmişti.

Lübnan’dan ABD’ye sahneye çıktığı her yerde biletleri yok satan Harmandian’ın bazı şarkıları, Türkçe aranjmanları ile Türk şarkıcılar tarafından da seslendirildi. Örneğin Ajda Pekkan’ın ‘İçiyorum’ şarkısı, Harmandian’ın ‘Asa Yar Jan’ eserinden uyarlandı.

Kariyeri süresince 30’u aşkın albüm ve yaklaşık 400 şarkı yayınlayan Adiss Harmandian, birçok uluslararası ödüle de değer görüldü.

‘Kral’ lakabıyla anılan Harmandian, Lübnan İç Savaşı sırasında ABD’ye göç etmiş ve bu ülkede de tanınan bir şarkıcı haline gelmişti.

İLGİLİ HABERAcı haber sabaha karşı geldi... Ünlü oyuncu hayatını kaybettiAcı haber sabaha karşı geldi... Ünlü oyuncu hayatını kaybetti
Son güncelleme: 14:44 03.09.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more