Sözcü Plus Giriş

Trump’tan İran’la ilgili tehdit gibi açıklama!

İran'la ilgili sert açıklamalarda bulunan ABD Başkanı Trump, "Dünyadaki en büyük savaş gemilerine ve ekipmanlarına sahibiz. Bunları kullanmak istemiyoruz. Kendi iyilikleri için umarım aptalca bir şey yapmazlar. Eğer yaparlarsa daha önce kimsenin ödemediği bir bedeli öderler" ifadelerini kullandı. Trump, İran'a ait insansız hava aracını (İHA) düşürdükleri konusunda emin olduklarını bildirdi.

20:56 -
Trump’tan İran’la ilgili tehdit gibi açıklama!

Beyaz Saray’da düzenlenen bir etkinlikte basın mensuplarına gündemi değerlendiren ABD Başkanı Trump, İran konusunda da açıklamalarda bulundu. İran’la savaşa girme gibi bir endişesinin olup olmadığı sorusuna Trump, “Hayır hiç de değil. Dünyadaki en büyük savaş gemilerine ve ekipmanlarına sahibiz. Bunları kullanmak istemiyoruz. Kendi iyilikleri için umarım aptalca bir şey yapmazlar. Eğer yaparlarsa daha önce kimsenin ödemediği bir bedeli öderler” yanıtını verdi.

İLGİLİ HABERSon dakika... Trump: İran'a ait İHA'yı düşürdük!Son dakika... Trump: İran'a ait İHA'yı düşürdük!

İHA TARTIŞMASI

Trump, İran’a ait insansız hava aracını ABD’nin düşürüp düşürmediğiyle ilgili bir soru üzerine ise “Hiç şüphe yok. Biz düşürdük.” yorumunda bulundu. Donald Trump’ın, aynı soruyu yönelttiği ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton da “O İHA’yı biz düşürdük, bundan kuşkumuz yok” ifadesini kullandı.

Trump, dün, Hürmüz Boğazı’nda, ABD Deniz Kuvvetlerine ait USS Boxer amfibik saldırı gemisi ve mürettebatının güvenliğini tehdit eden insansız hava aracını düşürdüklerini söylemişti. ABD Başkanı Trump, İran’a ait aracı, birkaç kez uyarılmasına rağmen gemiye 900 metre kadar yaklaşması nedeniyle ”savunma amaçlı” düşürdüklerini kaydetmişti.

 

İLGİLİ HABERTrump'ın insansız hava aracı açıklamasına İran'dan yanıt!Trump'ın insansız hava aracı açıklamasına İran'dan yanıt!

ZARİF AÇIKLAMA YAPMIŞTI

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif ise New York’ta, Trump’ın söz konusu açıklamasını soran gazetecilere, olayın incelendiğini belirterek, “Bizim bugün insansız hava aracı kaybettiğimiz yönünde bir bilgi yok.” değerlendirmesinde bulunmuştu.

 

GÖRÜNTÜYÜ YAYINLADILAR

İran Devrim Muhafızları Ordusu ise bugün ABD’nin Hürmüz Boğazı’nda düşürdüğünü iddia ettiği İran’a ait İnsansız Hava Aracının (İHA) ABD savaş gemisinden çektiği görüntüleri paylaşarak, söz konusu İHA’nın düşürülmediğini aksine görevini tamamlayarak üssüne geri döndüğünü açıkladı. AA

Son güncelleme: android-time 15:04 29.07.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more