Sözcü Plus Giriş

YKS tercih kılavuzu yayında! İşte üniversitelerin taban puanları

YKS 2019 tercih kılavuzu ÖSYM tarafından yayımlandı. Geçtiğimiz günlerde sonuçlarını öğrenen öğrenciler tercihleri yaparken üniversite puanları ile 2 yıllık ve 4 yıllık bölümlerin kontenjanlarını merak ediyor. Tercih kılavuzu sayesinde ile bilgi sahibi olacak öğrenciler 23 - 29 Temmuz günleri arasında YKS tercihlerini yapacaklar. Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi başvuru merkezlerinden tercih işlemi yapılmayacak. YKS tercih kılavuzunda üniversite kontenjanları, 2019 YKS taban ve tavan puanları yer alıyor.

11:33 -
YKS tercih kılavuzu yayında! İşte üniversitelerin taban puanları

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) tercih kılavuzu adayların erişimine açıldı. ÖSYM YKS tercihleriyle ilgili “2019-YKS tercih işlemleri, 23 Temmuz 2019 tarihinde başlayacaktır. Adaylar tercihlerini, 23-29 Temmuz 2019 tarihleri arasında, kılavuzda yer alan kurallara göre ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden T.C. Kimlik Numaraları ve şifrelerini kullanarak kendileri yapacaklardır. Tercih işlemleri, 29 Temmuz 2019 tarihinde saat 23.59’da sona erecektir” açıklamasında bulundu. İşte YKS tercihleriyle ilgili merak edilen soruların cevapları…

2019 YKS TERCİH KILAVUZU İÇİN TIKLAYINIZ

TERCİH YAPACAKLAR DİKKAT

Tercih yapacak adayların Kılavuzu dikkatle incelemeleri, tercihlerini bu kılavuz bilgilerine göre yapmaları gerekmektedir. ‘Yükseköğretim Programlarının Koşul ve Açıklamaları Bölümü’ mutlaka okunmalı, bu koşul ve açıklamalar dikkatle incelendikten sonra tercihler sonlandırılmalıdır.

Adaylar, ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresindeki açıklamalar doğrultusunda tercih işlemlerini tamamlayacaklardır. Tercih işlemi, ekrandaki uyarılara göre sonlandırılmalıdır. Başvuru merkezlerinden tercih işlemi yapılmayacaktır. ÖSYM’ye posta yoluyla gönderilen veya elden verilen tercih listeleri geçerli olmayacaktır. Sadece elektronik ortamda yapılacak tercihler işleme alınacaktır.

Adayların kendilerine özel kişisel bilgi niteliğindeki T.C. Kimlik Numaralarını ve ÖSYM aday işlemleri şifrelerini özenle korumaları ve hiçbir kimseyle paylaşmamaları gerekmektedir. T.C. Kimlik Numarasının ve ÖSYM aday işlemleri şifresinin başkaları ile paylaşılmasından oluşacak mağduriyetlerden adayın kendisi sorumlu olacaktır.

2019-YKS adaylarına ve kamuoyuna önemle duyurulur.” denildi

YKS’DE 9 BİRİNCİ ÇIKTI

ÖSYM, YKS’de TYT ile Sayısal, Sözel, Eşit Ağırlık’tan 1’er, Yabancı Dil’den ise 5 birincinin çıktığını açıkladı.

YKS TERCİHİ İÇİN EN AZ KAÇ PUAN GEREKLİ?

2019-TYT’ye giren adaylardan en az bir puan türünde 150 veya daha fazla TYT puanı alan adaylar, yerleştirmede kullanılacak TYT ve YKS puanlarını da göz önünde tutarak bu kılavuzdaki açıklamalara göre tercih bildirimini İnternet’ten bireysel olarak kendileri yapacaklardır. 2019-TYT’de hiçbir puan türünde 150 veya daha fazla puan alamayanlardan tercih yapmaları söz konusu olmayacaktır.

ÖNCELİKLE HANGİ TABLODAN SEÇİM YAPACAĞINIZI KARARLAŞTIRIN

Adaylar puanlarını ve mezun oldukları okul türlerini göz önünde tutarak hangi tablolardan tercih yapabileceklerini belirleyeceklerdir. Adaylar, sadece tercih yapabilecekleri tablolardan olmak koşuluyla girmek istedikleri yükseköğretim programlarını saptayacaklar, bu programların kodları ve adları ile bağlı oldukları üniversite ve fakülte/yüksekokul adlarını tercih sırasına göre yazacaklardır. Adayların, yükseköğretim programları arasından tercih yapmaya başlamadan önce, bu Kılavuzdaki tabloların hangilerindeki programlardan tercih yapma haklarının bulunduğunu belirlemeleri gerekir.

2 FARKLI YERLEŞTİRME İŞLEMİ YAPILACAK

Adayların, ÖSYM’nin yayınladığı “YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI SINAVI (YKS) YÜKSEKÖĞRETİM PROGRAMLARI VE KONTENJANLARI KILAVUZU”nu internet sitesinden indirmeleri ve incelemeleri gerekiyor. Tüm işlemler, 600’den fazla sayfası olan bu kılavuzda anlatılıyor.

Üniversiteye yerleşmek için adayların önünde iki seçenek var:

1. Merkezi Yerleştirme için tercih yapmak ve ÖSYM’ye göndermek.
2. Özel Yetenek Sınavı ile yerleşmek için ilgili üniversitelere bireysel başvuru yapmak.

İLGİLİ HABER2019 YÖK Atlas tercih robotu ekranı2019 YÖK Atlas tercih robotu ekranı

 

İLGİLİ HABERSon dakika! YKS Türkiye birincisi: Şöyle bir bakayım dedim, böyle olduSon dakika! YKS Türkiye birincisi: Şöyle bir bakayım dedim, böyle oldu

 

Son güncelleme: 14:30 19.07.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more