Sözcü Plus Giriş

Brütten nete maaş hesaplama işlemi nasıl yapılır?

Birçok çalışanın merak ettiği brütten nete maaş hesaplama işlemi nasıl yapılır? Brüt maaşından net maaşını öğrenmek isteyen vatandaşlar tarafından sorgulanan sistem sayesinde, maaşının ne kadarlık bir kısmını gelir vergisine verdiğini ya da ne kadar AGİ alabileceğini öğrenebilir. İşte brütten nete maaş hesaplamasını yapabilmeniz için detaylı anlatım…

16:19 -
Brütten nete maaş hesaplama işlemi nasıl yapılır?

Çalışan birçok vatandaş son zamanlarda aradığı ve öğrenmek istediği konulardan biri de brütten nete maaş hesaplama işlemi nasıl yapılır? Sonrasında AGİ tutarı ya da gelir vergisi tutarı gibi konularda lazım olacak brütten nete maaş hesaplaması nasıl yapılır öğrenmek istiyorsanız hazırladığımız habere göz atabilirsiniz. Ayrıntılı ve adım adım anlattığımız maaş hesaplamanız için yapmanız gereken tek şey e-devlet Kapısı'na giriş yaparak bazı bilgileri edinmek. Sonrasını haberimizin içinde verdiğimiz formülle kolayca hesaplayabilirsiniz. İşte detaylı anlatımımız ve brütten nete maaş hesaplaması…

BRÜT MAAŞ NEDİR?

Brüt maaş, çalışanın bordrosunda var olan, kesintilerin ve vergilerin de dahil olduğu, işverenin çalışanına maaş olarak ödenen toplam tutardır.

NET MAAŞ NEDİR?

Çalışanın brüt maaşının üzerine yapılacak olan tüm kesintilerin yapılması sonucu elde edilen miktardır. Bir diğer deyişle çalışanın eline geçen tutara net maaş denir. Brütten nete maaş hesaplama işlemi sırasında yapılan kesintiler yani SGK Primi, İşsizlik Sigortası, Damga Vergisi, AGİ, Gelir Vergisi, eş, çocuk ve medeni hal durumuna göre değişkenlik göstermektedir.

BRÜTTEN NETE MAAŞ HESAPLAMA İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

Öncelikle brüt maaştan net maaş hesaplaması yapmak istiyorsanız

SGK İşçi primi
İşsizlik primi
Damga Vergisi
Gelir Vergisi'ne dikkat etmelisiniz.

Brütten nete maaş hesaplama işleminin formülü en anlaşılır şekilde şöyledir;

Brüt Maaş = Net Maaş + (SGK İşçi Primi + İşsizlik Primi) + Gelir Vergisi + Damga Vergisi

Bu formüle göre, alacağınız brüt maaştan yapılan kesintiler sonucu net maaşınız belli olur. Net maaşınıza Asgari Geçim İndirimi (AGİ) eklenir ve elinize geçecek para belli olur.

ASGARİ GEÇİM İNDİRİMİ TABLOSU 2019

Asgari Geçim İndirimi (AGİ) 2019 ücretleri şu şekildedir:

Bekar: 191.85 TL
Evli eşi çalışmayan: 230,22 TL
Evli eşi çalışmayan 1 çocuklu: 259,00 TL
Evli eşi çalışmayan 2 çocuklu: 287,75 TL
Evli eşi çalışmayan 3 çocuklu: 326,15 TL
Evli eşi çalışmayan 4 çocuklu: 326,15 TL
Evli eşi çalışmayan 5 çocuklu: 326,15 TL
Evli eşi çalışan 1 çocuklu: 220,63 TL
Evli eşi çalışan 2 çocuklu: 249,41 TL
Evli eşi çalışan 3 çocuklu: 287, 78 TL
Evli eşi çalışan 4 çocuklu: 306, 96 TL
Evli eşi çalışan 5 çocuklu: 326,15 TL

İLGİLİ HABERTemmuz ayında asgari ücrete zam gelecek mi?Temmuz ayında asgari ücrete zam gelecek mi? İLGİLİ HABERAsgari ücretle çalışan işçinin kıdem tazminatı ne kadar eder?Asgari ücretle çalışan işçinin kıdem tazminatı ne kadar eder?
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more