Sözcü Plus Giriş

Çin Ticaret Bakanı: ABD ile ticaret görüşmeleri çok iyi gidiyor

Çin ve ABD ekim ayında tekrar ticaret savaşlarını çözmek için masaya oturacak. Görüşmelerden önce konuşan Çin Ticaret Bakanı Gao Hucheng ön müzakerelerin çok iyi geçtiğini söyledi.

12:20 -
Çin Ticaret Bakanı: ABD ile ticaret görüşmeleri çok iyi gidiyor

Çin Ticaret Bakanı Gao Hucheng, ülkesiyle ABD arasında devam eden ticaret görüşmelerinin “çok iyi” gittiğini vurguladı. Gao, aynı zamanda sürecin iki ülkenin gelecekteki ticari iş birlikleri için de önemli rol oynayacağının altını çizdi.

Çin Ticaret Bakanlığı ayrıca, Çin ve ABD’in Washington’da Ekim ayı başlarında üst düzey ticaret görüşmeleri yapmak konusunda anlaştıklarını açıkladı. Bakanlığın, ticaret savaşındaki tırmanmanın küresel ekonomik resesyonu tetikleyebileceği endişelerini artırmasının ardından gelen açıklamasından önce, Çin Başbakan Yardımcısı Liu He, ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer ve ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin ile telefonda görüştü. Bakanlık açıklamasına göre görüşmede, Çin’in Merkez Bankası Başkanı Yi Gang da yer aldı.

Açıklamada, iki ülkenin ticaret ekiplerinin Ekim’de yapılacak üst-düzey görüşmelerden önce Eylül ortasında görüşmeler gerçekleştirecekleri ve iki tarafın da uygun koşulları yaratmak için adım atacakları belirtildi ve “İki taraf da birlikte çalışma ve istişareler için iyi koşullar yaratacak fiili adımlar atma konusunda anlaştı” denildi.

DHA

İLGİLİ HABERÇin ve ABD ticaret görüşmeleri ekimde başlayacakÇin ve ABD ticaret görüşmeleri ekimde başlayacak

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more