Eğitim krizinde düğüm çözülüyor! Doğa Koleji İTÜ Vakfı’na yakın

Türkiye'nin en büyük özel okul zinciri Doğa Koleji, İTÜ Vakfı tarafından satın alındı. Doğa Koleji yönetimi dün akşam İTÜ Rektörü Prof. Mehmet Karaca'ya bir sunum gerçekleştirmişti ve bu sunumun da olumlu geçtiği öğrenilmişti.

Eğitim krizinde düğüm çözülüyor! Doğa Koleji İTÜ Vakfı’na yakın

Türkiye'nin en büyük özel okul zinciri Doğa Koleji'nde imzalar atıldı ve İTÜ vakfı tarafından satın alındı.

İTÜ Vakfı'ndan dün akşam saatlerinde yapılan açıklamada ise “Doğa Koleji ile ilgili müzakereler olumlu yönde devam ediyor. Bilgilendirme en kısa sürede yapılacaktır” ifadeleri kullanılmıştı. Taraflar yaklaşık 800 milyon TL’ye el sıkıştı.

Doğa Koleji'nin sahibi kimdir? İlginizi Çekebilir Doğa Koleji'nin sahibi kimdir?

NE OLMUŞTU?

Doğa Koleji’nde maaşlarını alamayan öğretmenler ders boykotu yapmış, yönetimden açıklama talep eden veliler ise geçen hafta İstanbul Ataşehir'deki genel müdürlük binasında toplanmıştı. Yönetimden yanıt alamayan veliler girişteki turnikeleri aşarak genel müdürlük binasına girmişti.

49 KURUCU TEKLİF YAPTI

Doğa Koleji’ni satın almak için önceki gün okulun lisanslı 49 kurucusu da teklif yapmıştı. Teklifin detaylarına göre Uluer Grup ana merkeze ait 126 şubenin yüzde 60'ını almak istiyor. Geri kalan şubelerin diğer kuruculara ait olması öngörülüyor. Franchise sahipleri sorunu çözmek, geçmiş öğretmen maaşlarını ödemek ve gelecek yıl Eylül’e kadar maaşları ödeyebilmek adına bir finans planı oluşturdular. 49 şubenin yaklaşık 600 milyon TL gibi bir rakamı ödemeye hazır oldukları belirtiliyor.

CAN HOLDİNG DE İLGİLENMİŞTİ

Son zamanlarda yaptığı satın almalarla adından söz ettiren İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin sahibi Can Holding de Doğa için teklif vermiş fakat daha sonra taraflar anlaşamamıştı.