Dolar/TL ne kadar oldu? (16.01.2019)

ABD Başkanı Donald Trump'ın Türkiye'ye yönelik ekonomik tehdit içeren söylemleri ardından 1 Kasım'dan beri ilk kez gün içinde 5.5450 seviyesini aşan dolar/TL, ABD ve Türkiye liderlerinin telefon konuşması ardından endişelerin azalmasıyla geriledi. Dolar/TL 5.45'in altında başladığı günde Merkez Bankası'nın faiz kararını açıklamasının ardından 5.40 seviyesinin altına geriledi.

Dolar/TL ne kadar oldu? (16.01.2019)

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası beklenildiği gibi politika faizinde değişiklik yapmadı. Merkez Bankası en son eylül ayında politika faizini 625 baz puan artırarak 24.00 seviyesine çekmişti. Piyasalarda küresel büyüme endişelerinin yanı sıra Suriye ve ABD ile ilişkiler kaynaklı jeopolitik riskler ticaret savaşları izlenmeye devam ediyor.

16 OCAK
14:09
16 OCAK
14:09
Dolar ne kadar oldu?
Dolar 5.3965/5.3985'ten euro/TL 6.1474/6.1419'dan işlem görüyor.

 

EYLÜL AYINDAN BUGÜNE DEĞİŞTİRMİYOR

TCMB son olarak 13 Eylül’deki PPK toplantısında döviz kurundaki hareketlerin de etkisiyle fiyat artışlarının alt kalemler bazında genele yayılan enflasyon riskine vurgu yaparak politika faizinde beklentilerin üzerinde bir artışa gitmişti. TCMB bir hafta vadeli repo ihale faizini yüzde 17.75’ten yüzde 24’e yükseltmişti. Eylül 2018’den bugüne ise TCMB para politikasında değişikliğe gitmedi.

Bir bankanın döviz masası işlemcisi, “2019 TCMB’nin faiz indirimleri yapacağı bir yıl olacak. Ancak bu indirimlere ne zaman başlayacağı çok önemli. Bugün atılacak bir adım piyasalarda erken olarak nitelendirilerek önemli bir satış baskısını beraberinde getirebilir” dedi ve ekledi:

“Bizim beklentimiz yılın üçüncü toplantısında 25 Nisan’da TCMB’nin faiz indirimlerine başlayacağı yönünde. Burada siyasilerin talepleri de çok önemli. Bugün ise bankanın önümüzdeki dönemde yapacağı indirimlere piyasayı hazırlamak adına PPK metninde yapacağı değişiklikleri izleyeceğiz.”

Altın fiyatları 16 Ocak: Güncel çeyrek ve gram altın fiyatları ne durumda? İlginizi Çekebilir Altın fiyatları 16 Ocak: Güncel çeyrek ve gram altın fiyatları ne durumda?

TL, haftanın ilk işlem gününde dolar karşısında ABD Başkanı Donald Trump’ın Türkiye’ye yönelik ekonomik tehdit içeren açıklamalarıyla sert değer kaybetmiş ardından ise iki liderin telefon görüşmesi ardından yapılan açıklamalarla yeniden iyimser bir seyir izlemişti.

Küresel piyasalarda ise ABD’de faiz oranı vadeli işlem piyasaları 2019 için daha fazla artırım fiyatlamıyor. Ancak Fed’in nasıl adım atacağı hala yakından izleniyor. Ticaret savaşları ve Brexit süreci de küresel piyasaların gündeminde kalmaya devam ediyor.

Asya borsaları dün Çin’in yavaşlayan ekonomisini destekleyeceği sinyalini vermesiyle yükseldikten sonra İngiltere parlamentosunun Avrupa Birliği’nden ayrılma tasarısını büyük farkla reddetmesinin ardından bugün soluklandı.

44342342424

İngiltere Başbakanı Theresa May’in Brüksel ile birlikte oluşturduğu tasarının reddedilmesi İngiltere’nin 29 Mart’ta AB’den karmaşık bir biçimde ayrılma ihtimalini gündeme getirdiği gibi 2016 yılında referandumda alınan ayrılma kararının (Brexit) iptaline de yol açabilir.

Dün gece yapılan oylamanın ardından yatırımcılar bugün TSİ 22.00’da yapılacak İngiltere hükümeti hakkındaki güven oylamasına odaklandı.

 

Merkez Bankası'nın faiz kararı ne olacak? İşte ekonomistlerin faiz beklentisi İlginizi Çekebilir Merkez Bankası'nın faiz kararı ne olacak? İşte ekonomistlerin faiz beklentisi

 

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...