Esnaf lokantaları zamlara karşı ayakta kalmaya çalışıyor

Halde ve pazarda sebze fiyatlarına yağan zam yağmuru küçük esnaf lokantalarını da zora düşürdü. Zaten pahalı olan kırmızı et ve bakliyata bir de sebzeye gelen zamlar eklenince esnaf lokantaları ne yapacağını şaşırdı.

Halde, pazarda sebze fiyatlara zam üstüne zam gelmesiyle birlikte küçük esnaf da zora düştü. Sarıyer’de esnaf lokantası bulunan Uğur Çimen, “Yemek yapmakta zorlanıyoruz artık. Sebze ve et arasında fark kalmadı. Bu fiyatlara bir an önce düzenleme getirilmesi lazım. Küçük esnaf yandı bitti artık.” dedi.

“KÜÇÜK ESNAF LOKANTALARI YANDI BİTTİ”

Esnaf lokantası sahibi Uğur Çimen, sebze fiyatlarının kırmızı et fiyatlarına yetiştiğini belirterek, “Yaklaşık 2 aydır patlıcan yemeği yapmıyoruz. Patlıcan 17-18 liraları gördü. Yazın bile kış fiyatlarından patlıcan aldık. Yemek yapmakta zorlanıyoruz artık. Geçen yıl bir çuval patatesi 50 TL’ye alırken şuan 250-300 TL civarında. Arada uçurum var. Soğansız da yemek olmuyor. Soğanın kilosu olmuş 7 TL. Sebzenin kilosu, kırmızı ete, beyaz ete yaklaştı. Bu fiyatlara bir an önce düzenleme getirilmesi lazım. Küçük esnaf yandı, bitti. Büyük lokantalar, tonlarca alıyor bizim yarı fiyatımıza alıyor. Olan küçük esnaf lokantalarına oluyor.” diye konuştu.