Sözcü Plus Giriş

Fed’in faiz kararı ne olur? Fed faiz artıracak mı?

ABD Merkez Bankası Fed doların seyrini yakından ilgilendiren faiz kararını yarın açıklayacak. Uzmanlar Fed'in yarın faiz oranlarında bir değişiklik yapmasını beklemezken faiz artışlarının yılın ikinci yarısında tekrar başlayabileceği görüşünde.

16:21 -
Fed’in faiz kararı ne olur? Fed faiz artıracak mı?

Capital Economics Kıdemli ABD Ekonomisti Andrew Hunter, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) yarınki toplantısında bilanço daraltmanın muhtemelen ekim ayında sonlandırılabileceğine dair bir açıklama yapabileceğini kaydetti.

Fed’in yarınki toplantısında faizlerde herhangi bir değişiklik yapması beklenmiyor.

Piyasalar, yarın kararları açıklanacak Fed toplantısına odaklandı. ABD’de geçen hafta beklentilerin altında kalan makro ekonomik veriler Fed’in faiz artırımı konusunda “sabırlı olacağız” ifadesini destekliyor. Toplantıda, Fed'in üç ayda bir açıkladığı makro tahminler ve faiz patikasına ilişkin beklentiler de görülecek.

Karar sonrasında Fed Başkan Jerome Powell’ın basın toplantısında yapacağı açıklamalar da piyasaların odak noktasında yer alacak.

Fed’in ocak ayındaki karar metninde ek faiz artışları referansı kaldırılarak federal fonlama faizlerinin temel politika aracı olduğu tekrarlanmıştı. Powell da faiz artırımına yönelik görüşlerinin değiştiğini ifade ederek, “Faiz artırmaya yönelik konu kısmen zayıfladı.” açıklamasında bulunmuştu. Powell, ülke ekonomisinin iyi bir durumda olduğunu belirterek, Çin ve Avrupa'da ekonomik büyümenin yavaşladığını, bazı küresel risklerin halen devam ettiğini ve dünyada finansal şartların sıkılaştığını kaydetmişti.

Bu gelişmelerle beraber piyasalarda Fed’in projeksiyonlarını bu yıl bir faiz artırımı yönünde revize edileceği öngörüleri yer alıyor. Ocak ayından bu yana meydana gelen gelişmeler ve kötü gelen makro ekonomik veriler göz önüne alındığında bankanın bilanço daraltmayı da yıl sonuna doğru sonlandırılabileceği tahmin ediliyor.

Konuya ilişkin olarak AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Capital Economics Kıdemli ABD Ekonomisti Andrew Hunter, Fed’in politikasında ve düşük faiz projeksiyonlarında değişikliğe gitmeyeceğini belirtti. Düşük büyümenin bankayı 2020 yılında faiz indirimine zorlayabileceğini ifade eden Hunter, yarınki toplantıda bilanço daraltmayı yavaşlatma konusunda bir açıklama olabileceğini aktardı.

Hunter, toplantıda büyüme patikası ve faiz oranları konusunda düşük projeksiyonlar olacağını dile getirdi. Fed’in faizleri 2,25-2,50 aralığında sabit bırakacağını vurgulayan Hunter, bilanço daraltmanın muhtemelen ekim ayında sonlandırılabileceğine dair bir açıklamanın yapılabileceğini kaydetti.

Hunter, tarım dışı istihdam verisinin düşük gelmesinin ekonomideki zayıflığın yayılmakta olduğunun göstergesi olduğunu hatırlattı. Fed’in güvercin söylemleri göz önünde bulundurulduğunda projeksiyonların dikkati çekebileceğini belirten Hunter, asıl sorunun düşük büyüme görünümünün ve “sabırlı” ifadesinin faiz oranlarına dair projeksiyonlara ne kadar derece yansıyacağı olduğunu ifade etti.

“GELİŞMELER FED’İN TEMKİNLİ DURUŞUNU DAHA DA PEKİŞTİRDİ”

Hunter, projeksiyonların bu yıl bir faiz artırımı yönünde revize edileceği öngörüsünde bulundu.

Bu ortamda büyümenin daha yavaşlayacağını belirten Hunter, Fed’in 2020 yılının ilk yarısında faizlerde 75 baz puan indirime gidebileceğini ifade etti. Hunter, ocak ayından bu yana bankanın söylemlerinde neredeyse değişiklik olmadığını aktardı. Yetkililerin ocak ayı toplantısında sadece “sabırlı” ifadesini kullanmadığını ayrıca ek faiz artışları referansının da kaldırıldığını anımsatan Hunter, geçen toplantıdan bu yana yaşanan gelişmelerin Fed’in temkinli duruşunu daha da pekiştirdiğini dile getirdi.

Hunter, küresel ekonomik aktiviteye ilişkin bozulmaların devam ettiğini vurguladı. Çin ve Avro Bölgesi’nde büyümenin zayıf olduğunu kaydeden Hunter, Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) verilerindeki zayıflığa da dikkati çekti. Hunter, tüketimin düşüş kaydettiğini belirterek bunun da ABD’nin büyümesinin yüzde 2’nin altına çekebileceğini ifade etti.

“ABD EKONOMİSİ DÜŞÜŞE GİDİYOR”

London Capital Group Araştırma Başkanı Jasper Lawler ise ABD’de enflasyonun şubat ayında gerildiğini, üretimin düşüş gösterdiğini ve sanayi üretimi rakamlarının hayal kırıklığı meydana getirdiğini söyledi. Bu tür aşağı yönlü indikatörlerin arttığını belirten Lawler, bunun da ABD ekonomisinin bu yılın başından itibaren keskin bir düşüşe doğru gittiğinin göstergesi olduğunu ifade etti.

Lawler, bunun da Fed’in faiz oranlarına dair projeksiyonları düşüreceğine dair yorumlara yol açtığını dile getirdi.

FAİZ ARTIŞLARI İKİNCİ YARIDA TEKRAR BAŞLAYABİLİR

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) New York Şubesi eski Başkanı Bill Dudley ise, Fed’in faiz artışlarına tekrar başlayabileceğini söyledi.

Bloomberg TV’de Scarlet Fu ve Caroline Hyde’ın sorularını yanıtlayan Dudley, “Eğer ekonomi, beklediğim gibi tekrar hızlanırsa ve enflasyon yukarı doğru kayarsa o zaman Fed tekrar oyuna girer; belki de bu yılın ikinci yarısı kadar erken bir tarihte” diye konuştu.

Fed faiz artışları ve bilanço küçültme (piyasadan dolar çekme) operasyonları 2018 yılında dünya borsalarında 20 trilyon dolara varan kayıpların oluşmasına ve aralarında Türkiye’nin de olduğu bir çok ülkede dolara karşı ulusal paraların değer yitirmesine sebep olmuştu.

Fed, Ocak ayında faiz artışlarında artık çok aceleci olmayacağını ve bilanço küçültme operasyonunu tekrar değerlendireceğini açıklayarak piyasaların bir miktar toparlanmasını sağlamıştı.

Dudley sözlerini şöyle sürdürdü:

“Burada önemli olan konu şu: Eğer enflasyon düşük kalırsa Fed faiz arttırmakta zorlanacaktır. Ama enflasyon yukarı giderse – ki ücretlerde biraz hızlanma olduğunu görüyoruz – o zaman sıkı para politikası tekrar masada olacaktır.”

Fed’in çok kısa süre içinde bir sürpriz yaparak tekrar faiz artışlarına dönmesi ve piyasaya birbirine zıt sinyaller vermesi halinde yatırımcıları ne yönde etkileyeceği merak konusu.

AA-DHA

Son güncelleme: 16:28 19.03.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more