Sözcü Plus Giriş

O projedeki 54 villa yıkılıyor

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, SÖZCÜ'nün gündeme getirdiği Bodrum'daki The Bo Viera projesi için, "Biz geldiğimizde 108 bağımsız bölüm vardı. 54 bağımsız bölüm yıkılacak. Doğal yapıya zarar veren, bölgeye zarar veren, kaçak ne varsa hepsi kaldırılacak. Bunların hepsinin tespiti yapıldı. Yüklenici firmaya bildirildi" dedi.

13:59 -
O projedeki 54 villa yıkılıyor

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Muğla’nın Bodrum ilçesi Gündoğan Çetibeli mevkisinde Besa Grup tarafından inşa edilen The Bo Viera adlı villa, rezidans ve otel inşaatının Kıyı Kenar Kanunu’na aykırı kısımlarıyla ilgili başlatılan yıkım işlemlerini inceledi.

Burada gazetecilere açıklama yapan Kurum, inşaatın 20 Ağustos’ta gerçekleştirilen denetimler çerçevesinde imara, ruhsata uygun olmayan kot kesitten kaynaklı kaçakların tespitinin yapıldığını, bunların yüklenici firmaya bildirildiğini söyledi.

İLGİLİ HABERİşte Bodrum The Bo Viera'daki kaçak yapılarİşte Bodrum The Bo Viera'daki kaçak yapılar

Firmanın da bu tespitler doğrultusunda yıkım işlemlerine başladığını belirten Kurum, şöyle konuştu:

“Biz geldiğimizde 108 bağımsız bölüm vardı. 54 bağımsız bölüm yıkılacak. Yıkıldıktan sonra proje bu duruma gelecek. Bu süreçte bize vermiş olduğu destekten ötürü de yüklenici firmaya da teşekkür ediyoruz. Sağduyusundan ötürü. 54 bağımsız bölümü yıkarak tüm Türkiye’nin bu noktadaki hassasiyetlerini dikkate aldılar, yıkım işlemini hızlı şekilde altı iş makinesiyle gerçekleştiriyorlar. Bir ay içerisinde bütün yıkımlar tamamlanacak. Bölgede fazla olan hafriyatların alınmasıyla bu alanda diğer alanlarda olduğu gibi doğal yapısına kavuşmuş olacak.”

Bir gazetecinin “Denizin 36 metre doldurulduğu gerçeği var. Doldurulan deniz boşaltılacak mı?” sorusuna Kurum, “Doğal yapıya zarar veren, bölgeye zarar veren, kaçak ne varsa hepsi kaldırılacak. Bunların hepsinin tespiti yapıldı. Yüklenici firmaya bildirildi. Onlar da sırayla bu tespitler doğrultusunda hem kaçak yapıların yıkılmasını hem de deniz dolgusu, hafriyat dolgusu, izinsiz iskele alanları gibi yapıların yıkımlarını gerçekleştirecek.” ifadelerini kullandı.

Yıkım işleminin birkaç ay içerisinde tamamlanacağını anlatan Kurum, Gümbet Mahallesi’ndeki kaçak yapıları olduğu tespit edilen otel projesinde de incelemelerde bulundu.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ardından bir basın toplantısı düzenleyerek Bodrum’daki kaçak yapılaşmayla ilgili bilgi verdi.

Hali hazırda Bodrum’da kaçak yapılaşma tespit edilen 19 proje olduğunu söyleyen Kurum, “11 otel ve 2100 bağımsız bölümü içeren bu projelerin 10’unda yıkımlar yükleniciler tarafından başlatıldı. Diğer 9 proje için bugün belediyemizle birlikte yıkım işlemlerini fiilen gerçekleştiriyoruz. Tüm bunlar en yakın zamanda imara uygun hale getirilecek.” dedi.

Bodrum’daki kaçak yapılaşmaya nedeniyle firmalara 20 milyon lira ceza kesildiğini kaydeden Kurum, “Devletimizin yıkım için harcayacağı her kuruşu yüklenicilerden tahsil edeceğiz” diye konuştu. Kurum, imar barışındaki usulsüz başvurular nedeniyle de Bodrum’da verilen 750 yapı kayıt belgesinin iptal edildiğini açıkladı.

Muğla’nın 9 ilçesindeki kıyılarda sahil güvenlik güçleri ve polis helikopterleriyle denetimlerin devam ettiğini kaydeden Murat Kurum, “Tüm Türkiye’de imar barışına uymayan 21 bin kaçak yapı tespit ettik. Bunları 8 bini sahil kesiminde bulunuyor. 850’ye yakınını yıkmış bulunuyoruz. İmar barışına uymayan bütün kaçak yapıların devletimizin eliyle yıkılacağını belirtmek isterim” dedi.

 

İLGİLİ HABERBodrum'da tartışılan proje için yargı devam dediBodrum'da tartışılan proje için yargı devam dedi
Son güncelleme: 15:51 28.09.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more