Sözcü Plus Giriş

Cunda Adası’nın diğer adı nedir?

Oyna Kazan kopyası yayınlandı. Yarışmacılar merakla Oyna Kazan kopyasını araştırıyor.Kopyanın yanıtını bilenler ise diğer yarışmacılardan bir adım önde oluyor. 17 Nisan Oyna Kazan kopyası şöyle: Cunda Adası'nın diğer adı nedir?

19:06 -
Cunda Adası’nın diğer adı nedir?

Oyna Kazan her akşam 21.30’da yayınlanıyor. Son zamanlarda mobil ve canlı bilgi yarışmaları oldukça popüler. Yarımacılar birbirinden ilginç sorulara yanıt vererek ödülün sahibi olmaya çalışıyor. Peki Cunda Adası’nın diğer adı nedir?

17 NİSAN OYNA KAZAN KOPYASI

CEVAP: ALİBEY ADASI

CUNDA ADASI HAKKINDA

Alibey Adası ya da Cunda, idari bakımdan Balıkesir’in Ayvalık ilçesine bağlı bir ada. Ayvalık koyundaki Ayvalık Adaları olarak adlandırılan irili ufaklı 22 adanın içerisinde yerleşime açık tek ada Alibey’dir. Türkiye’nin Ege Denizi’nde bulunan 4. büyük adasıdır. (1.Gökçeada, 2.Bozcaada, 3.Uzunada) Konumu gereği Batı Anadolu’da deniz yollarının kesişme noktasında bulunan bir adadır.

Alibey Adası’nın bugünkü ismi, Kurtuluş Savaşı’nda padişahın ‘Yunanlara teslim olun’ emrine karşı gelerek silahlı mücadeleye başlayan ilk birliğin kumandanı Yarbay Ali Çetinkaya’ya ithaftır. Ada daha önce Cunda ve Moshonisia (Kokuluada) isimleriyle tanınıyordu. Piri Reis’in Kitab-ı Bahriyesi’nde bahsettiği Yund Adalarının bu bölgeye ait olduğu tahmin edilmektedir.

Adanın nüfusu 2000 yılı itibarıyla 3.000’dir. Ancak bu rakam yazın 20.000’e kadar çıkabilir. Adanın nüfusunun çoğunluğu Girit ve Midilli adalarından 1924 nüfus mübadelesi zamanında göç eden Türkler’den oluşmaktadır. Bu yüzden adanın yaşlı nüfusunun çoğu Rumca(Yunanca)’yı bilmektedir. Son yıllarda ada nüfusu, emeklilik günlerini sakin bir yörede geçirmek isteyen büyük şehir sakinleri tarafından arttırılmıştır.

Son güncelleme: 22:06 18.04.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more