Sözcü Plus Giriş

Başbuğ’un avukatlarından Yüce Divan açıklaması!

Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'un avukatları, yaptıkları açıklamada, "Yüce Divan tarafından Başbuğ hakkında verilen 'davanın düşürülmesine' ilişkin karar 'beraat' kararı olarak değerlendirilmelidir" ifadelerini kullandı.

18:04 -
Başbuğ’un avukatlarından Yüce Divan açıklaması!

Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, Yüce Divan sıfatıyla, Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’un, “cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etmek, silahlı örgüt kurmak ve yönetmek suçlarından cezalandırılması” istemiyle açılan kamu davasının, ‘muhakeme şartının gerçekleşmemesi’ nedeniyle düşmesine karar verdi. Bu kararın ardından Başbuğ'un avukatlarından yeni bir açıklama geldi.

İLGİLİ HABERSon dakika... AYM'den flaş İlker Başbuğ kararıSon dakika... AYM'den flaş İlker Başbuğ kararı

Kararın ‘beraat’ olarak değerlendirilmesi gerektiğini vurgulayan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

“Müvekkilimiz sayın İlker Başbuğ ile irtibatlı suç işledikleri iddia olunan Genelkurmay Başkanlığı Karargâhı'nda emrinde çalışan yakın silah arkadaşları hakkında İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesinin 01 Temmuz 2019 tarihli kararı ile ‘beraat' kararı verilmiştir. Mahkemenin vermiş olduğu bu karar nedeniyle 11 Temmuz 2019 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Makamınca Sayın İlker Başbuğ'a isnat edilen suçların ‘delilsiz’ ve ‘dayanaksız’ kaldığı anlaşılmış olup müvekkilimiz hakkında ‘İşleme Konulmama Kararı’ alınmıştır. Bu karar soruşturma izni verilmemesi anlamına gelmektedir. Bu karar aynı zamanda Sayın İlker Başbuğ'a hakkının teslim edilmesi bakımından bir zorunluluktu. Müvekkilimiz ile irtibatlı suç işledikleri iddia olunan kişiler hakkında İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesinde yargılama devam ederken Cumhurbaşkanlığı Makamı tarafından Başbuğ hakkında ‘İşleme Konulmama Kararı’ verilseydi, o şartlarda, bu karar elbette tarafımızdan da kabul edilemezdi. Sonuç olarak, İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesinin “beraat” Kararı vermesi, isnat edilen suçların Cumhurbaşkanlığı Makamınca ‘delilsiz’ ve ‘dayanaksız’ kaldığının anlaşılması ve Ceza Muhakemesi Kanununun başka bir olanak tanımaması çerçevesinde Yüce Divan tarafından Başbuğ hakkında verilen “davanın Düşürülmesine” ilişkin karar “beraat” kararı olarak değerlendirilmelidir.”

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more