CHP çöp demektir diyen AKP’li vekile ceza verildi!

AKP Amasya Milletvekili Mustafa Levent Karahocagil'e, TBMM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada CHP'ye yönelik 'çöp', 'çamur', 'çukur' sözleri nedeniyle uyarı cezası verildi.

CHP çöp demektir diyen AKP’li vekile ceza verildi!

TBMM Genel Kurulu, TBMM Başkan Vekili MHP’li Celal Adan başkanlığında toplandı. Genel Kurul’da gündeme geçilmeden önce milletvekillerine söz verildi.

AKP Amasya Milletvekili Mustafa Levent Karahocagil, “Yıl 1963, Türkiye’de yerel seçimler yapılıyor. Yer, İstanbul. Adalet Partisi adayı Nuri Erdoğan ve CHP adayı Haşim İşcan. Seçim yapılır, Adalet Partisi seçimi büyük bir farkla kazanır. Bugüne kadar demokratik yolla hiçbir seçimi kazanamayan CHP hemen oyunlarına başlar. Seçimden önce başlayan hilebazlık seçimden sonra da devam eder. Halkın büyük bir teveccühüne bakmaz, türlü desise ve numaralarla Adalet Partisi adayı Nuri Erdoğan’dan başkanlık alınır, CHP’nin seçilemeyen adayı Haşim İşcan’a verilir” dedi.

‘CHP DEMEK…’

AKP’li Karahocagil, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“CHP’nin geçmiş tarihine baktığımız zaman, bu türlü düzenbazlıkları görüyoruz. CHP demek çöp, çamur, çukur demek; CHP demek, demokrasi dışı oyunlar demek; CHP demek, bileğini bükemediği başbakanı, bakanları idam etmek demek… CHP demek, Gezi olayları demek, vandalların yanında yer almak demek”

CHP'Lİ VEKİLLER TEPKİ GÖSTERDİ

Bu sözlere CHP'liler tepki gösterdi. CHP'li Özkan Yalım, “Hepsini geri iade ediyoruz! Hepsini geri iade ediyoruz! Ne diyorsun sen! Yazıklar olsun! Yazıklar olsun size! Hepsini size iade ediyorum, yazıklar olsun size! Esas sizsiniz çöplük, çöplüksünüz siz, çöplük!” diye seslendi.

AKP ve CHP milletvekilleri arasında karşılıklı laf atmalar devam ederken, CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, ara vererek konuşmanın tutanaklarının incelenmesini istedi. Özel, “Tutanağı görmeden devam edemeyiz. Kim oluyor da CHP’ye ‘çöplük' diyor?” diye konuştu.

AKP’Lİ KARAHOCAGİL'E UYARI CEZASI

Tartışmalar üzerine Genel Kurulu yöneten MHP'li TBMM Başkanvekili Celal Adan, oturuma ara verdi. Aranın ardından Adan, “Amasya Milletvekili Mustafa Levent Karahocagil’in az önceki oturumda yaptığı konuşması İç Tüzük’ün 157’inci maddesinin (2)’nci bendi uyarınca sükûneti, çalışma düzenini bozduğundan uyarma cezası gerekmektedir. Kendisine İç Tüzük’ün 158’inci maddesine göre uyarma cezası veriyorum” dedi. AKP’li Karahocagil'a uyarı cezası alması CHP'liler tarafından alkışlarla karşılandı.

AKP GRUP BAŞKANVEKİLİ ÖZKAN: MAKSADINI AŞMIŞTIR

Daha sonra söz alan AKP Grup Başkanvekili Cahit Özkan, Karahocagil'in konuşmasının maksadını aştığını ifade ederek, “Birbirimizi eleştirebiliriz ancak bunun da demokratik kültür içerisinde, Meclisin mehabetine yakışır bir şekilde yapılması zarureti ortadadır. Bu bağlamda, biraz önce Sayın Milletvekilimiz Karahocagil’in konuşması tabii ki maksadını aşmış olduğu ortadadır” dedi.

CHP GRUP BAŞKANVEKİLİ ÖZEL: CEZA VERİLMESİ ÖNEMLİ

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel de, “Aslında Meclisten geçici çıkarma cezasına kadar varabilecek bir durumla karşı karşıyayız. Ancak milletvekillerini geçici çıkarmayı ve dolayısıyla gelen para cezasını ilkesel olarak doğru bulmadığımız için bizim de talebimiz uyarı yönünde olmuştu” dedi.

TBMM Başkanvekili Celal Adan'ın da İçtüzük uyarınca yetkisini kullanıp uyarı cezası vermesinin kendileri açısından son derece önemli ve kıymetli olduğunu kaydeden Özel, AKP Grup Başkanvekili'nin de bu sözlerin kullanılmaması gereken sözler olduğunu grupları adına ifade etmesinden de memnuniyet duyduklarını belirtti.