Sözcü Plus Giriş

Damadın beraati ankesörü vurdu

Bülent Arınç’ın damadı Ekrem Yeter’in beraat etmesine ilişkin kararda ‘Ankesör’ olarak bilinen soruşturmayı da etkileyebilecek ifadeler yer aldı.

Asuman ARANCA
06:00 -
Damadın beraati ankesörü vurdu

Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyesi Bülent Arınç'ın damadı Ekrem Yeter'in FETÖ üyeliği iddiasıyla yargılandığı davadan beraat etmesine ilişkin kararda, “Ankesör” olarak bilinen ve FETÖ'nün mahrem yapılanmasına yönelik yürütülen soruşturmayı da etkileyebilecek ifadeler kullanıldı. Yeter'in, FETÖ tepe yönetimindeki 5 kişi ile 766 telefon görüşmesi olduğu kaydedilen kararda, sanığın Fetullah Gülen'in doktoru Tuncay Delibaşı ile yaptığı görüşmenin meslektaş olmalarından kaynaklandığı, diğer tepe yöneticilerle olan görüşmelerinin ise “İçeriğinin bulunmadığı” gerekçesiyle suç sayılamayacağı belirtildi. Böylelikle ankesör başta olmak üzere içeriği belli olmayan ancak örgütsel bağı gösteren FETÖ'nün telefon görüşmeleri adeta aklandı.

RİSKE ATACAK

Yargı camiasında, mahkemenin bu yorumunun içeriği bulunmadığı halde örgütsel bağı ortaya koyan ankesör soruşturmalarını da riske atacağı konuşuluyor. FETÖ mahrem yapısına yönelik ankesör soruşturmalarında bugüne kadar 900'e yakın operasyon yapıldı. Yakalanan 14 bin şüpheliden yarısı itirafçı oldu. Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi, tutuklandıktan 3 gün sonra tahliye edilen Arınç'ın damadı Yeter'in Fetullah Gülen'in çağrısından sonra Bank Asya'ya 41 bin lira para yatırmasını, evinde Gülen'in kitap ve CD'lerinin bulunmasını, FETÖ iltisaklı dernekte yöneticilik yapmasını “örgüte sempati boyutunu aşmadı” diyerek suç saymamıştı. Yeter hakkındaki tanık ve gizli tanık beyanları da ‘Muteber' bulunmadı.

3 GÜNDE TAHLİYE EDİLMİŞTİ

Bülent Arınç'ın FETÖ'den yargılanan damadı Ekrem Yeter tutuklandıktan 3 gün sonra tahliye edilmişti.

Son güncelleme: 23:00 11.11.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more