Sözcü Plus Giriş

Deprem uzmanından İstanbul yorumu: Tetiklerse 7’den büyük deprem olabilir

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nden (ÇOMÜ) emekli Prof. Dr. Doğan Perinçek, Marmara ve Ege Denizi'nde meydana gelen depremlerle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Marmara Denizi’ndeki 5,8 büyüklüğündeki depremin ardından Perinçek, "Büyük deprem beklentimiz devam ediyor. 1 Eylül’de Marmara Çanakkale için uyarıda bulunmuştum. Deprem komşu fayları tetikleyebilir. Tetiklerse komşu faylarda 7'den büyük deprem olabilir. Halkımızın çok dikkatli olması gerekiyor" dedi.

19:49 -
Deprem uzmanından İstanbul yorumu: Tetiklerse 7’den büyük deprem olabilir

Marmara ve Ege Denizi’nde peş peşe yaşanan depremlerin ardından emekli Prof. Dr. Doğan Perinçek önemli açıklamalarda bulundu. Perinçek, “5,8 büyüklükteki depremden sonraki artçıların sayısı 18'i geçti. Tehlikenin uzaklaştığını düşünüyorum. Peki, bu deprem İstanbul için beklenen büyük deprem mi? Hayır değil. Büyük deprem beklentimiz devam ediyor. 1 Eylül'de Marmara Çanakkale için uyarıda bulunmuştum. Deprem komşu fayları tetikleyebilir. Tetiklerse komşu faylarda 7’den büyük deprem olabilir. Halkımızın çok dikkatli olması gerekiyor” dedi.

Prof. Dr. Doğan Perinçek – İHA

“MARMARA’DAKİ FAYIN ÇANAKKALE İLE DOĞRUDAN İLGİLİ YOK”

Perinçek açıklamasının devamında, “Soru; Marmara’da olan deprem Karabiga-Çan-Bayramiç dolayındaki fayları tetikler mi? Hayır tetiklemez. Zira buradaki faylar ile Marmara'daki fayların doğrudan ilişkisi yok. Çan Bayramiç dolayındaki fay zonunda 282 yıldır 7 ve 7’den büyük deprem olmuyor. Bu alanda yeterli enerji birikti. Ben şahsen Çanakkale'deki büyük depremin İstanbul'da beklenen büyük depremden önce olacağını düşünüyorum” diye konuştu.

İLGİLİ HABERDeprem uzmanı Ahmet Ercan Büyük İstanbul Depremi için konuştu | Son dakika haberleriDeprem uzmanı Ahmet Ercan Büyük İstanbul Depremi için konuştu | Son dakika haberleri

“SAĞLAM OLMAYAN BİNALARDAN UZAK DURUN”

Vatandaşlara depreme dayanıksız olan binalardan uzak kalmaları konusunda da uyarıda bulunan Perinçek, “Yetkililere hiçbir önerim yok. Neden yok? Uyarı yapmaktan usandım, onlar kulaklarını kapamaktan usanmadı. Bugüne kadar yetkilileri Biga-Çan-Bayramiç için belki 10 kez uyardım. 11. kez uyarmanın bir faydası yok. Halkımıza uyarım ise yaşadıkları alanda deprem olduğunda ardından ana deprem gelebilir düşüncesiyle sağlam olmayan binalardan uzaklaşsınlar” şeklinde konuştu. İHA

Son güncelleme: 00:17 27.09.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more