22 Nisan Hadi ipucu sorusu ve cevabı: Kış Uykusu filminin yönetmeni kimdir?

Hadi'de günün ipucu sorusu yayınlandı ve pazartesi günleri yayınlanan mini Hadi'nin ipucu sorusunun cevabı belli oldu. Sinema tutkunlarının kolayca cevaplayacağı bir soru Hadi'nin bugünkü ipucu sorusu oldu. İşte 22 Nisan Hadi ipucu sorusu ve cevabı...

22 Nisan Hadi ipucu sorusu ve cevabı: Kış Uykusu filminin yönetmeni kimdir?

Hadi yarışmasını yakından takip edenler Hadi ipucu sorusunu her gün büyük bir ilgiyle bekliyor. 22 Nisan tarihli Hadi ipucu sorusu yayınlandı. Cannes Film festivalinde büyük ödül alan Kış Uykusu filminin yönetmenin sorulduğu ipucu sorusunda cevap ne?

HADİ İPUCU SORUSU 22 NİSAN: KIŞ UYKUSU FİLMİNİN YÖNETMENİ KİMDİR?

Hadi ipucu sorusunun cevabı Nuri Bilge Ceylan… Nuri Bilge Ceylan Altın Palmiye ödüllü Türk film yönetmeni, senarist ve fotoğraf sanatçısı. Boğaziçi Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra Mimar Sinan Üniversitesi'nde iki yıl sinema eğitimi gördü. Boğaziçi Üniversitesi’ndeki eğitimi sırasında üniversitenin fotoğrafçılık (BÜFOK), dağcılık ve mağaracılık kulüplerine katılarak, doğa etkinlikleri ile ilgilendi. 1980’lerde kimi portföyleri Gergedan gibi dönemin nitelikli kültür ve sanat dergilerinde yayınlanan Ceylan, yaptığı dört filmin de, yönetmenliğini, senaryo yazarlığını ve yapımcılığını üstlendi. Sinemaya Koza adlı kısa filmiyle adımını atan Ceylan bu filmiyle, Cannes Film Festivali’nin ilgili bölümüne katılma başarısını gösterdi. Ceylan 1997’de ilk uzun metrajlı filmi olan ve başta Berlin Film Festivali olarak pek çok dünya festivalinde gösterilen üç bölümlü, otobiyografik ve pastoral Kasaba filmini, 1999 yılında da bir meta-film olan ve ilk iki filmdeki otobiyografik izleği sürdüren ve büyük başarı kazanan Mayıs Sıkıntısı’nı çekti. Film, Berlin Film Festivali’nin yarışmalı bölümünde gösterilmişti.