Sözcü Plus Giriş

MAKÜ’deki ‘cinsel taciz’ iddiasında yeni gelişme

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi'ndeki (MAKÜ) cinsel taciz ve tecavüz girişimi iddialarıyla ilgili disiplin soruşturması başlatılmasının ardından, taciz girişiminde bulunduğu iddia edilen öğretim görevlisinden savunmasını istendi.

Sozcu.com.tr
Güncellenme: 11:22, 10/10/2019
MAKÜ’deki ‘cinsel taciz’ iddiasında yeni gelişme

Burdur MAKÜ'de öğretim görevlisinin bazı kız öğrencilere cinsel taciz girişiminde bulunduğunun iddia edilmesinin ardından YÖK konuyla ilgili soruşturma başlatmıştı. Bugün gerçekleştirilen ‘YÖK Yüksek Disiplin Kurulu’ toplantısında; ilgili öğretim görevlisinin savunmasının alınması için yasal süreç olan bir haftalık sürenin dolmasının beklenmesi ve müteakiben önümüzdeki hafta yapılması planlanan ‘Yüksek Disiplin Kurulu’ toplantısında dosyanın görüşülerek karara bağlanmasına karar verildi.

DİSİPLİN KURULU PERŞEMBE GÜNÜ TOPLANIYOR

YÖK yetkililerinden edinilen bilgiye göre MAKÜ´den iletilen dosya bu hafta perşembe günü yapılması planlanan `YÖK Yüksek Disiplin Kurulu´ toplantısında görüşülecek. Yüksek Disiplin Kurulu, öğretim görevlisi ile ilgili cinsel taciz iddialarını değerlendirmeye alacak ve rektörlüğün teklif ettiği `kamu görevinden çıkarma´ cezasının uygulanıp uygulanmayacağına karar verecek.

İlginizi ÇekebilirMAKÜ'deki 'cinsel taciz' dosyası YÖK'ün gündemindeMAKÜ'deki 'cinsel taciz' dosyası YÖK'ün gündeminde

NE OLMUŞTU?

Üniversitede öğrenci olduğunu söyleyen bir kadın Twitter kullanıcısı “Uzun zamandır bu psikolojinin yarattığı hisle yaşayamıyorum. Mehmet Akif Üniversitesi'ndeki öğretim üyelerinden 2 kişi, ben de dahil çoğu kadın öğrenciye taciz ve tecavüz girişiminde bulunmuştur” mesajını paylaşmıştı.
Taciz ve tecavüz girişimi iddialarının sosyal medyada yayılmasının ardından MAKÜ Rektörlüğü soruşturma başlatmış ve yapılan yazılı açıklamada, 5 Mart 2019 tarihinde konuyla ilgili disiplin soruşturması açıldığı ve söz konusu öğretim görevlisinin ‘kamu görevinden çıkarılma' cezası ile YÖK´e bildirildiği belirtilmişti.

Yayınlanma Tarihi:11:15,