Sözcü Plus Giriş

Merkel’in skandal çağrısına, Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan sert tepki

Barış Pınarı Harekâtı kapsamında bir skandal çağrı da Merkel'den geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'la telefonla görüşen Merkel, askeri operasyona son verilmesini istedi. Erdoğan'dan Merkel'e yanıt gecikmedi; "Bana bir şeyi izah edin, biz sizinle NATO'da müttefik miyiz? Değil miyiz? Yoksa terör örgütünü NATO'ya aldınız da benim haberim mi yok. Bir taraftan oturuyoruz, kalkıyoruz. Dünyanın değişik yerlerinden 'terörle mücadele nasıl yapılır' bunun tartışmalarını yapıyoruz, öbür taraftan geliyorsunuz şu anda bu terör örgütünün yanında yer alıyorsunuz."

20:10 -
Merkel’in skandal çağrısına, Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan sert tepki

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı telefonla arayarak, Suriye’yi görüştü.

Almanya Federal Hükümet Basın ve Bilgi Ofisi, Almanya Başbakanı Angela Merkel’in bugün (dün) Cumhurbaşkanı’nın talebi üzerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı aradığını açıkladı. Görüşmede Barış Pınarı Harekâtı ve kuzeydoğu Suriye’deki son durum ele alındı. Merkel, askeri operasyona derhal son verilmesini istedi. Görüşmede ayrıca Suriye’nin İdlib ilindeki son durum ve Doğu Akdeniz’de gaz arama sondaj çalışmaları da ele alındı.

İLGİLİ HABERErdoğan: 490 terörist etkisiz hale getirildiErdoğan: 490 terörist etkisiz hale getirildi

ERDOĞAN, GAZETECİLERE MERKEL’E VERDİĞİ YANITI AKTARDI

Cumhurbaşkanı Erdoğan gazetecilerle yaptığı toplantıda Merkel’e verdiği cevabı aktardı.

Erdoğan, “Dün Alman parlamentosunda Dışişleri Bakanı bir konuşma yapıyor ve ‘Türkiye’ye silah satışını durduracağız’ diyor. Az önce ben Şansölye Merkel’e de söyledim. ‘Dışişleri Bakanınız bu ifadeleri kullanıyor, nasıl izah edeceksiniz’ dedim. ‘Bana bir şeyi izah edin, biz sizinle NATO’da müttefik miyiz? Değil miyiz? Yoksa terör örgütünü NATO’ya aldınız da benim haberim mi yok’ dedim. Böyle garip bir yaklaşım olabilir mi? Siz bizden mi yoksa terör örgütünden mi yanasınız. Bir taraftan oturuyoruz, kalkıyoruz. Dünyanın değişik yerlerinden ‘terörle mücadele nasıl yapılır’ bunun tartışmalarını yapıyoruz, öbür taraftan geliyorsunuz şu anda bu terör örgütünün yanında yer alıyorsunuz” diye konuştu.

AJANSLAR

 

İLGİLİ HABERTrump'tan yeni 'Barış Pınarı Harekâtı' ve 'yaptırım' açıklamalarıTrump'tan yeni 'Barış Pınarı Harekâtı' ve 'yaptırım' açıklamaları

 

Son güncelleme: 00:36 14.10.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more