Sözcü Plus Giriş

RAMAZAN İMSAKİYESİ 2019 | İşte il il iftar saatleri ve Ramazan imsakiyesi

Milyonlarca Müslüman Ramazan ayını sevinç ve heyecan içerisinde karşılıyor. Ramazan, Hicrî takvime göre 9. ay ve İslam dininin inancına göre Muhammed’ e Kuran-ı Kerim ayetlerinin inmeye başladığı, aynı zamanda Müslümanlarca oruç tutulmaya başlanılan aydır. İslamın beş şartından biri olan oruç bu ay bütün Müslümanlara farzdır. Vatandaşlar sahur ne zaman, saat kaçta? İftar ne zaman, saat kaçta? sorularının yanıtını araştırıyor. İşte İstanbul, İzmir, Ankara ve il il Ramazan imsakiyesi....

08:26 -
RAMAZAN İMSAKİYESİ 2019 | İşte il il iftar saatleri ve Ramazan imsakiyesi

Mübarek Ramazan ayı geldi. Bu ayda oruç tutmak İslam'ın beş şartından birisidir. Oruç ve namaz ibadetlerini yerine getirmek isteyen vatandaşlar sahur ve iftar vakitlerini internet üzerinden araştırıyor.  Diyanet İşleri Başkanlığı 2019 yılı imsakiyesini resmi internet adresinden yayınladı. İşte İstanbul, İzmir, Ankara ve il il Ramazan imsakiyesi….

İL İL RAMAZAN İMSAKİYESİRAMAZAN AYI

Ramazan, Hicrî takvime göre 9. ay ve İslam dininin inancına göre Muhammed' e Kuran-ı Kerim ayetlerinin inmeye başladığı, aynı zamanda Müslümanlarca oruç tutulmaya başlanılan aydır. Bu ayda oruç tutmak İslam'ın beş şartı'ndan birisidir. Ayın hilal görünümünün ilk görülüşünden itibaren 29 veya 30 gün boyunca Ramazanın sürdüğü hadislerden alıntılanarak hesaplanmıştır.

İLGİLİ HABERRamazan ayında oruca nasıl niyet edilir? Ramazan ayında oruca nasıl niyet edilir?

RAMAZAN AYINDA NELER YAPILIR?

Ramazan ayı birçok güzel amelin yapılacağı, Allah'ın rızasının kazanılacağı bir mevsim. Bu ayda Hz. Muhammed’in (S.A.V) müjdelediği birçok hayrın ve Salih amelin işleneceği günler var. İşte onlardan bir kaçı:

* Oruç tutmak

* Geceleri Peygamber Efendimiz'in sav sünneti olan teravih namazını kılmak

* Kur'an okumak

* Namazları cemaatle kılmak

* Sahur yapmak

* İftar ettirmek

* Kadir Gecesini aramak

* Sabretmek

İLGİLİ HABERSahurda ne yemeli?Sahurda ne yemeli?

* İhsan ve ikramda bulunmak

* Tövbe etmek

* Cenneti istemek

* Çokça Kelime-i Tevhid söylemek

* Ramazan umresi yapmak

* Açları doyurmak

İMSAK NE DEMEK?

İmsak’ın zıddı iftardır. İmsak vaktinin başlangıcı, tan yerinin ağarmasıyla başlar. Bu vakit, takvimlerde imsak vakti olarak gösterilmektedir. İmsak vaktinden iftar vaktine kadar, ibadet niyetiyle; yemeden, içmeden, küfürden, cinsi münasebetten ve diğer orucu bozan şeylerden uzak durmak, el çekmek demektir.

 

Son güncelleme: 15:31 07.05.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more