Sözcü Plus Giriş

SİT alanına villa tepkisi: ‘Bu talanı kim koruyor?’

CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, Antalya'nın Demre ilçesinde birinci derece arkeolojik sit alanında yapımına iki yıl önce başlanan villanın, onlarca şikayete ve suç duyurusuna rağmen hala yerli yerinde durduğunu söyledi. Budak, "O zaman sormamız gerekiyor. Bu talanı kim koruyor?" dedi.

İsmail AKIN / Antalya
12:36 -
SİT alanına villa tepkisi: ‘Bu talanı kim koruyor?’

CHP Antalya milletvekili Çetin Osman Budak yaptığı açıklamada, “SİT alanı tahrip edildi ama konuyu hem Kültür ve Turizm Bakanlığının hem İçişleri Bakanlığının gündemine taşıdığımız halde soru önergelerimize bile yanıt verilmedi. O zaman sormamız gerekiyor. Bu talanı kim koruyor?” ifadelerine yer verdi.

BİR TEK ADIM BİLE ATILMADI

Budak, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “İki yıl önce Demre’ye bağlı Gürses Mahallesi Gımıt mevkiinde 1’inci derece arkeolojik SİT alanında parçalanmış ve dağılmış Likya dönemine ait lahitler bulunduğu, söz konusu lahitlerin aynı bölgede yapımı süren villa inşaatından çıktığı öne sürülmüş ve bu iddialar basına yansımıştı. Bölgede nasıl izin aldığı bilinmeden yükselen inşaatın durdurulmasıyla ilgili Demre Müzesinin, Cumhuriyet Başsavcılığına şikayette bulunduğu da ifade edilmişti. O dönem konuyu derhal TBMM gündemine taşıyarak hem Kültür ve Turizm Bakanlığına hem de İçişleri Bakanlığına birer soru önergesi verdik. İnşaatın da durdurulmasını istedik. Ancak her iki önergemize yanıt dahi verilmedi. Demre Belediyesini, Antalya Büyükşehir Belediyesini, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nu ve Kültür ve Turizm Bakanlığını göreve davet etmemize karşın iki yıldır bir tek adım bile atılmadı.”

ÇOK SAYIDA LAHİT YOK EDİLDİ

“Kültür ve Turizm Bakanlığı bununla ilgili sorularımıza da yanıt vermediğini” söyleyen Budak, “Bölgedeki vatandaşlar araziye yol açılması sırasında iki lahitin devrildiğini, inşaat sahasındaki çok sayıda lahitin ise yok edildiğini öne sürmüştü. Kültür ve Turizm Bakanlığı bununla ilgili sorularımıza da yanıt vermedi. Aynı villa etrafına çitle çevirmiş bir vaziyette hala orada duruyor. Hatta etrafını çitlerle çevirerek varlığını sürdürüyor. Bölgede planlar iptal olduğu halde, konuyla ilgili her türlü şikayet yapıldığı halde böyle bir yapı hala nasıl korunuyor? Ya da soruyu artık şu şekilde sormamız gerekiyor. Bu talanı kim koruyor?” şeklinde konuştu.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more