Sözcü Plus Giriş

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, İstanbul’daki son durumu değerlendirdi

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, "İstanbul'da bilgi kirliliğinden dolayı tek bir vatandaşımızın burnu kanarsa, bilgi kirliliği oluşturanları affetmeyiz" dedi. Sosyal medyada dolaşan 'Valilikte depremle ilgili yapılan toplantıya İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun davet edilmediği' iddialarıyla ilgili de Oktay, "Son derece samimi olarak tüm tarafları ilk andan itibaren davet ettik. Buna İstanbul Büyükşehir Belediyesi dahildir" ifadelerini kullandı.

18:16 -
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, İstanbul’daki son durumu değerlendirdi

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezi’nde (AFAD) düzenlenen Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) Toplantısı'nın ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

İLGİLİ HABERMedyanın 'İmamoğlu' sansürüne tepkiMedyanın 'İmamoğlu' sansürüne tepki

İMAMOĞLU AÇIKLAMASI

Sosyal medyada yer alan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun toplantıya davet edilmediği iddialarını değerlendiren Oktay, “İnsan hayatı üzerinden siyaset yapanlar bir kez daha seviyelerini korumaları gerekiyor. Söz konusu olan insan hayatıysa bu alandan kimseye siyaset yaptırmayız. Herkesi davet ettik. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı da geldi çalışmalara katıldı. Orada kendisinin de olduğu ortamda bu açıklamayı birlikte yaptık. Kanal kanal dolaşıp bu vardır, yoktur demek kadar anlayışız bir şey olamaz. Bütün bakanlarımız ve herkesi sabah saatlerinde davet ettik. Sonrasında sosyal medyada çok ilginç bir şekilde başka şeyler dolanıyor. Bu kabul edeceğimiz bir yaklaşım değildir. Bakanlarımızın, bakan yardımcıların burada, ordunun, sahil güvenliğinin burada olduğu ortamda şehirden sorumlu arkadaşımız burada olmayacak, sonrada siyaset yapacak. Biz burada siyaset yapmıyoruz” ifadelerini kullandı.

“BİLGİ KİRLİLİĞİNİ OLUŞTURANLARI AFFETMEYİZ”

Afetin yönetiminin bilgi kirliliğini affetmediğini vurgulayan Fuat Oktay, “İstanbul'da tek bir vatandaşımızın burnu kanarsa, bilgi kirliliğinden dolayı bilgi kirliliğini oluşturanları affetmeyiz. Yasal ve millet olarak affetmeyiz. Burada siyaset yapmıyoruz, insan hayatını konuşuyoruz. Bunun parçası olan herkes buradadır. Bütün şeffaflığıyla yapılan bir çalışmadır. Buna toplanma alanları da dahildir. Olmayan bir şeyi var gibi göstermek bizim ne etik, en ahlaki boyutta çalışma prensibimize uygun değildir” dedi.

“TOPLANMA ALANLARINI E-DEVLET’E KOYDUK”

Toplanma alanlarıyla ilgili de Oktay, “İstanbul'daki vatandaşımızın hayatı söz konusuysa biz onunla ilgili hazırlıklarımız yapıyoruz. Kurduğumuz sistemle şeffaf olduk. Toplanma alanlarını e-Devlet’e koyduk. 1 milyonun üzerinde vatandaşımız giriyor kontrol ediyor. Toplanma alanlarının normal web sitesinde de görülmesi talimatını verdik” diye konuştu.

“BU TALEPLERİ BU AKŞAM İTİBARIYLA BİTİRMİŞ OLACAĞIZ”

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'ın ardından açıklamalarda bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, çevre illerden de hareket eden 270 personelin sahada çalışmalarını sürdürdüğünü söyledi. Bakan Kurum, “Afetin olduğu ilk andan itibaren yönetim planı çerçevesinde bakanlığımıza bağlı birimler hem alt ve üst yapı anlamında çevre illerden de hareket ederek 34 ilden şu an sahada 270 personelimizle görev yapıyoruz. Bize AFAD'ımıza bildirilen hasarlı bina veya hasarlı talebine ilişkin 611 talebiyle karşı karşıyız. Bu talepleri bu akşam itibarıyla bitirmiş olacağız. Hasar tespitlerini bugün akşam itibarıyla ilgililerine bildirmiş olacağız. 80 kamu binamızda inceleme yaptık. 55 okul, 9 hastane ve diğer kamu binalarında tespit yaptık. Yapılan çalışmalarda 55 okulun 14'ünde daha detaylı tespit yapılması için arkadaşlarımız çalışıyor. Hafta sonu bu tespitler de tamamlanacak ve inşallah bütün bize bildirilen binaların tespitlerini yaparak hizmet etmiş olacağız” dedi.

“ÇALIŞMALARI GÖZ ARDI ETMEMEK GEREKİR”

Türkiye’nin deprem yaşanan bir ülke olduğunu dile getiren Bakan Kurum, “2002 yılından bugüne bu sektörde yapılması gereken kentsel dönüşüm anlamında üst yapı, sosyal donatı alanında birçok projeye imza attık ve atmaya da devam ediyoruz. Bu anlamda Sayın Cumhurbaşkanımızın bedeli ne olursa olsun dönüştüreceğiz dediği seferberlikle birlikte bugün 1 milyon 150 bin konutun dönüşümünü başlattık. Toplu Konut İdaresi Başkanlığımızla 850 bin bağımsız bölümü ürettik ve vatandaşlarımıza teslimlerini gerçekleştirdik. Düzenlemiş olduğumuz yapı denetim kanunlarıyla, deprem yönetmelikleriyle 35 milyon vatandaşımızın yaşamlarını güvence altına almak için çalışma yaptık. Açıkladığımız eylem planıyla da dönüştürülmesi gereken acil öncelik 1,5 milyon konutu da her yıl 300 bin konutunu dönüştürmek suretiyle 5 yıl içerisinde tamamlayacağız. Dün 5,8 şiddetinde yaşanan depremde bu kadar az hasar gördüysek, bir tane kalp krizinden yaşamını yitiren vatandaşımız olduysa da bugüne kadar yaptığımız bu kararlı çalışmaların da etkisini göz ardı etmemek gerekir” dedi.

“60 BİN KONUTLUK ÖRNEK BİR PROJE YÖNETİYORUZ”

Bakan Kurum, “Biz durmadan, yorulmadan bu çalışmalarımıza devam edeceğiz. Belediyelerimizle, yerel yönetimle ve vatandaşlarımızla işbirliği halinde çalışmalarımızı hızlı yapacağız. Vatandaşlarımızın talepleri olması halinde bakanlığımızın lisans verdiği kuruluşlara tespit yaptırabilirler. AFAD'ımıza bildirilen ihbarlar üzerine ekiplerimiz anında yerine gitmek suretiyle tespit yapacaklardır. İnşallah biz kentsel dönüşüm projeleriyle İstanbulumuzun ilçelerinde şu anda sadece Esenler'de 60 bin konutluk örnek bir proje yönetiyoruz. Kağıthane, Kartal'da, Bağcılar ve Esenler'de ve İstanbulumuzun birçok ilçesinde kentsel dönüşüm çalışmalarını suretle yapıyoruz. Bu işin siyasetini yapmıyoruz. Talep eden her türlü projeye yerinde, gönüllü, hızlı dönüşüm yapmak istiyoruz. Bu sayede depreme daha hazır bir ülke olarak yolumuza devam edeceğiz” diye konuştu. İHA

Son güncelleme: 12:03 15.11.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more