Sözcü Plus Giriş

Erdoğan: Uğur Dündar’la yaptığımız program çok adildi

Sosyal medya ve TV ortak yayınında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ordu havaalanında yaşanan olayla ilgili İmamoğlu'nu eleştirdi. Erdoğan, "Sayın valimiz bu işi yargıya taşıyacak. Tabi burada kararı yargı verecek. Yargı bu konuyla ilgili yasal kararı verecektir. Cezası belli bir süreyi aşarsa benim nasıl belediye başkanlığım düştüyse onun da başkanlığı düşer" dedi. CHP eski Genel Başkanı Deniz Baykal'la yaptığı programı hatırlatan Erdoğan, "Uğur Dündar'la Baykal döneminde bir tartışmamız olmuştu. Adil bir tartışma olmuştu. Gönlümüz öyle adil bir tartışma isterdi" ifadelerini kullandı.

Sozcu.com.tr
22:06 -

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 23 Haziran seçimi öncesi sosyal medya ve TV ortak yayınında konuştu. Ordu’da yaşanan ‘VIP’ tartışmasıyla ilgili Erdoğan, “Vali demek cumhurbaşkanının o ildeki vekili demektir. Ben valime sahip çıkmak durumundayım. Onu yedirtmem.  Benim valime yapılanın kaydı var mı? Bütün bu kayıtları gördük mü? Bu görüntüleri gördükten sonra halk şunu da söylüyor; bir cumhurbaşkanı olarak siz valinizin izzetini korumayacak mısınız? Valinize sahip çıkmayacak mısınız? Ortada bırakmayacağız. Bu bizim öncelikli görevlerimizin arasındadır. Hukuk içerisinde olacak olan bir şey. Benim orada ‘yapamaz’ dediğim bir şey yok. Yargı böyle bir şeyi verdiği takdirde, vermesi halinde bu düşer. Hele hele bir konu var ki o da şudur; biliyorsunuz özellikle bu tür yargı süreci içerisinde belli bir süreyi aşan ceza alması halinde bu düşecektir. O süreyi aşmazsa zaten göreve devam eder. Sayın valimiz bu işi yargıya taşıyacak. Tabi burada kararı yargı verecek. Yargı bu konuyla ilgili yasal kararı verecektir. Cezası belli bir süreyi aşarsa benim nasıl belediye başkanlığım düştüyse onun da başkanlığı düşer” dedi.

 

SİSİ TARTIŞMASI

Erdoğan’a daha önce yaptığı “Bir yanda Sisi, bir yanda Cumhur İttifakı” açıklaması da soruldu. Erdoğan, “Şimdi Mursi içeri alındıktan kısa bir süre sonra CHP’nin trolleri ‘Erdoğan’ın da akıbeti böyle olacak’ dedi. Şimdi de Mursi adeta 20 dakika can çekişirken yine bu troller ‘Erdoğan’ın akıbeti böyle olacak’ dediler. Benim söylediğim söz bir zihniyet benzetmesidir. Benim oradaki ifadem ona yöneliktir. Benim Pazar günü ile alakalı şeyim zihniyet çatışması. Bir tarafta Sisi taraftarları var zihniyet olarak. Bir tarafta da Binali Bey var” ifadelerini kullandı.

YILDIRIM-İMAMOĞLU ORTAK YAYINI

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için yarışan İmamoğlu ve Yıldırım arasında geçen tarihi tartışma programına da değinen Erdoğan, “Ben çok açık samimi söyleyeyim ben yayını beğenmedim. Niye beğenmedim derseniz, bir defa yayında objektif bir yönetim anlayışı yoktu. Dakikalardan soru soruş şekillerine varışa kadar ciddi bir taraf söz konusuydu” ifadelerini kullandı.

UĞUR DÜNDAR AÇIKLAMASI

CHP eski Genel Başkanı Deniz Baykal’la yaptığı programı hatırlatan Erdoğan, “Uğur Dündar’la Baykal döneminde bir tartışmamız olmuştu. Uğur Dündar, bizim o tartışmamızda CHP adına sayın Tan ile görüşmüştü, benim adıma da Ömer Çelik ile görüşmüştü. Her iki tarafla da konuştu ondan sonra da biz programa çıktık ve hakikaten güzel bir program oldu. Daha sonra değerlendirmeler kısmında da güzel şeyler oldu ama hiç buna benzer olumsuz şeyler olmadı. Adil bir tartışma olmuştu. Gönlümüz öyle adil bir tartışma isterdi” dedi.

 

ÖCALAN’IN AÇIKLAMALARI

PKK elebaşısı Abdullah Öcalan’ın, “Seçimde tarafsız kalın” açıklamasına da değinen Erdoğan, “Demirtaş’ın yaptığı 7 ayrı açıklama var. Nereye yapıyor, çok açık ve net CHP adayına destek veriyor. Burada Apo’nun yaptığı açıklama da ilginçtir. Burada aslında bir iktidar mücadelesi var. Bu iktidar savaşında HDP, PKK kanadında yaşanan bu savaş, Öcalan ve Demirtaş noktasında da ciddi bir iktidar noktasında da kayma gösteriyor. Ben bunu daha ileri taşıyorum, Öcalan kendi iktidarını bunların hiçbirine kaçırmak istemiyor. Bunla ilgili de çok sert açıklamaları var” dedi.

İMAMOĞLU’NUN TV AÇIKLAMASI

İBB’nin seçilmiş Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun ‘TV izlemeyeceğim, katılmayacağım’ açıklamalarına tepki gösteren Erdoğan, “Yalanları ortaya çıkmasın diye televizyonlara çıkmama kararını arkasındaki yöneticiler almış. Onu ekrandan çektiler. CHP adayının açık bir şekilde sıkıntı verdiğinin de bir alameti. TV’ye çıkmamasının uygun olacağını düşündüler herhalde” ifadelerini kullandı.

Son güncelleme: 11:13 27.06.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more