Sözcü Plus Giriş

Hafta sonu İstanbul’da hava nasıl olacak? Bazı il ve ilçeler beyaza büründü…

Türkiye yağışlı ve serin havanın etkisi altında, bazı şehirler sağanak yağışla mücadele ederken iki şehirden kar haberi geldi. Rize, Ordu ve Giresun'un yaylaları beyaza büründü. Sivas'ta da havaların soğumasıyla birlikte akşam saatlerinde yüksek kesimlerde kar yağışı görüldü. Trabzon'da ise gün boyunca etkili olan sağanak, kanalizasyon ve dere taşkınlarına neden oldu. Tahminlere göre yağışlı hava İstanbul'da hafta sonu etkisini kaybediyor ve hava sıcaklıkları artıyor. Peki Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün tahminlerine göre ilerleyen günlerde hava nasıl olacak?

19:46 -
Hafta sonu İstanbul’da hava nasıl olacak? Bazı il ve ilçeler beyaza büründü…

Yağışlı hava yurdu etkiliyor ve yağışlı havanın etkisiyle beraber hava sıcaklıkları düşüyor. Dün yurdun batı kesimlerini etkileyen yağışlar bugün doğuya doğru kaydı. Tahminlere göre yarın yurdun kuzeydoğusunda yağmur ve yer yer kar yağışı bekleniyor. Pazar günü ise hava sıcaklıkları yükselecek ve yağışlar sona erecek.

HAFTA SONU İSTANBUL’DA HAVA NASIL OLACAK?

Yarın İstanbul’da parçalı bulutlu bir hava bekleniyor. Pazar günü ise güneşli havanın etkisiyle beraber hava sıcaklıkları yükselişe geçecek.

RİZE VE ORDU BEYAZA BÜRÜNDÜ

Rize ve Ordu’da hava sıcaklıklarının düşmesiyle başlayan kar yağışı yaylaları beyaza bürüdü. Çamlıhemşin ilçesine bağlı, özellikle bölgede oluşan sis bulutlarını izlemek için her yıl binlerce kişinin ziyaret ettiği 2700 rakımlı Huser Yaylası’nda sabah başlayan yağmur, yerini kara bıraktı. Öğleden sonra etkili olan yağışın aralıklarla devam ettiği yaylada, kar kalınlığı 20 santimetreye ulaştı.

Meteoroloji yetkililerince bin metrenin üzerindeki kesimlerde karla karışık yağmur ve kar yağışının 5-20 santimetre şeklinde olması beklendiği, yasanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması uyarısında bulunuldu.

Ordu Ordu’da sahil kesiminde yağmur etkili olurken yüksek kesimlerde yağmur yerini kara bıraktı. Kar yağışıyla 2000 rakımlı Çambaşı Yaylası ve 1500 rakımlı Perşembe Yaylası beyaza büründü. Çambaşı Yaylası’nda kartpostallık görüntüler oluştu.

Kabadüz Belediye Başkanı Yener Kaya, yaptığı açıklamada, Çambaşı Yaylası’nda öğle saatlerinden sonra başlayan kar yağışıyla yaylanın beyaza büründüğünü söyledi. Besicilerin geri dönmeye başlamalarını öneren Kaya, yağış nedeniyle tüm vatandaşların dikkatli olmasını istedi.

Aybastı Belediye Başkanı Beytullah Geçtan ise kar yağışının, menderesleri ile ünlü yaylada kendisini hissettirdiğini belirtti.

Giresun Giresun’un Kümbet ve Kulakkaya yaylaları kar yağışı dolayısıyla beyaza büründü. Giresun’un Şebinkarahisar, Alucra ve Çamoluk ilçeleri ve Sivas ile ulaşımın sağlandığı 2200 rakımlı Eğribel Geçidi’ne de mevsimin ilk karı yağdı.

TRABZON’DA SAĞANAK YAŞAMI OLUMSUZ ETKİLEDİ

Trabzon’da gün boyunca etkili olan sağanak, akşam saatlerinde kanalizasyon ve dere taşkınlarına neden oldu.

Ortahisar ilçesinde etkisini gösteren sağanak nedeniyle yollarda su birikintileri oluştu, araç ve yaya trafiğinde aksamalar yaşandı.

Pazarkapı Mahallesi’ndeki dere yatağı ve kanalizasyon hatlarındaki taşkın nedeniyle bölgede bulunan bazı iş yerlerini su bastı.

SİVAS’TA DA KAR YAĞIŞI

Sivas’ta hava sıcaklıkların düşmesiyle birlikte akşam saatlerinde  mevsimin ilk karı yağdı. Akşam saatlerinden itibaren Sivas-Tokat karayolu üzerindeki Çamlıbel Geçidi’nde kar yağışı etkili oldu. Sürücüler 1650 rakımlı geçitte kar yağışı nedeniyle zor anlar yaşadı. Karayolu ekipleri kar temizleme ve küreme çalışması yaptı.

Koyulhisar ilçesine bağlı Ortakent’te de akşam saatlerinden itibaren kar yağışı etkili oldu. Cadde ve sokaklar kısa sürede beyaza büründü. Vatandaşlar mevsimin ilk karının keyfini çıkardı. Sivas merkeze 10 kilometre uzaklıkta bulunan 2 bin rakımlı Meraküm bölgesi de yağan kar ile beyaza büründü.  AJANSLAR

Son güncelleme: 10:59 03.11.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more