UBER’in durdurulması kararına sürücülerden protesto

Yazılı bir açıklama ile Türkiye'deki UberXL faaliyetlerini durdurduğunu açıklayan UBER'e sürücülerden tepki geldi. Yenikapı'daki miting alanında toplanan Uber sürücüleri ise işsiz kaldıklarını ve borçlardan dolayı mağdur olduklarını ifade etti.

Dünyada 63 ülkede, 700'den fazla şehirde günde 15 milyon yolculuk yapılmasına imkan sağlayan global teknoloji platformu Uber, Türkiye’de 2014 yılından bu yana sürdürdüğü UberXL servisini durdurdu.

Yazılı bir açıklamayla faaliyetlerini durdurduğunu açıklayan şirket “Maalesef, çok zor bir karar almak durumunda kalarak İstanbul'daki UberXL faaliyetlerimizi 31 Mayıs tarihi itibariyle durdurduğumuzu bildirmek isteriz. Uber, Türkiye için uzun vadeli bir iş ortağı olmak istemektedir. Yolcularımıza Sarı Taksi ve Turkuaz Taksi ürünlerini sunmaya devam edeceğiz.” ifadelerine yer verdi.

MESAJLA GELEN KARARA PRTOTESTO

UBER’in durdurma kararını mesajla öğrenen sürücüler, kararı protesto etti. Yenikapı’daki miting alanında toplanan Uber sürücüleri ise işsiz kaldıklarını ve borçlardan dolayı mağdur olduklarını ifade etti. Taksicilerin Uber sisteminde çalışmaya devam ettiğini söyleyen bir sürücü, “Bize yasak olan şey taksilere nasıl legal oluyor. Biz vergilerimiz ödüyoruz. Cumhurbaşkanımız bunu dikkate alsın” ifadelerini kullandı.

“HÜKÜMETLE UBER’İN ARASINA GİRMEYECEĞİZ”

60 bin lira borcu olduğunu söyleyen bir sürücü ise, “Biz o günkü bakanların açıklamalarına güvenerek bu işe girdik. ‘Yasallaşacak, bunu zemine oturtacağız’ dedikleri için bu işe girdik. Bekledik. 10 bin kişinin işi yok. Bunu dikkate almalarını istiyorum. Hükümetle Uber’in arasına girmeyeceğiz. Yasal çözüm bulmak zorundalar. Bizi yok sayacaklarsa zaten yapacak bir şey yok” şeklinde konuştu.

“BİZ TAKSİCİNİN HAKKINI ÇALMIYORUZ”

Bir sürücü de, “Taksi şoförü arkadaşı ile konuştuğumuzda sizin çalışmadığınız sürede kazançlarında bir artış olmadığını söylüyorlar. Bizim onlara kesinlikle zararımızın olmadığını söylüyorlar. Biz taksicinin hakkını çalmıyoruz. Karşılık veremedikleri talepte onlara yardımcı oluyoruz” dedi. Sürücüler daha sonra “Halk Uber istiyor”, “Halkın isteği yok sayılamaz” sloganları attı.
İstanbul DHA

UBER XL servisi Türkiye'de bitti İlginizi Çekebilir UBER XL servisi Türkiye'de bitti

 

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...