Sözcü Plus Giriş

Avrupa’nın 2018 yılındaki otomobil karnesi

2018 yılının tamamlanmasıyla birlikte pazar sonuçları da gelmeye başladı. Avrupa'daki otomobil satışlarındaki durumlara bakacak olursanız toplam pazarın yüzde 0.04 oranında azaldığını fark edeceksiniz. Buna rağmen satış adedi ise 15.62 milyon oldu! ACEA'nın verilerine göre Jeep, Mitsubishi, Jaguar ve Seat hızlı gelişen markalar oldular...

Sozcu.com.tr
15:01 -
Avrupa’nın 2018 yılındaki otomobil karnesi

Avrupa’daki otomobil satışları 2017 yılında yüzde 3.3, 2016 yılında ise yüzde 6.5 artmıştı. 2018 yılı ise otomotiv sektörü açısından iyi başlamıştı ancak ikinci yarıda ortaya çıkan yeni emisyon testi WLTP, Brexit ve Fransa’daki siyasi hareketlilik sektörün yükselişine engel olmuşa benziyor.

2018 yılında Avrupa otomotiv pazarı, pazar analiz uzmanlarına ve markalara göre yüzde 2 artı ya da eksi yönde değişecekti. Görünüşe göre bu tahmini tutturmuş durumdalar. WLTP yani yeni nesil egzoz gazı emisyon testlerinin başlamasıyla birlikte yılın son çeyreğindeki teslimat sayılarında azalmalar oldu. Bu da satışlara ve araç kayıtlarına negatif yönde yansıdı.

shutterstock_657641722

Avrupa’nın en büyük pazarlarında gelişmeler dikkat çekiyor. Fransa, yaşanılan eylemlere rağmen yüzde 3 oranında satışlarını arttırmış durumda. Ayrıca ekonomik sorunlar yaşayan İspanya’da ise pazar yüzde 7 artmış. Avrupa’nın en büyük ikinci pazarı olan İngiltere’de ise pazar yüzde 6.8 oranında geriledi. 2017 yılında da İngiltere yüzde 5.7’lik gerileme yaşamıştı. İtalya’da ise satışlar yüzde 3.1 gerilerken Avrupa’nın en büyük otomobil pazarına sahip olan Almanya’da araç kayıtları yüzde 0.2 geriledi.

Orta ve Batı Avrupa ülkelerinde ise durumlar biraz daha hareketli. Litvanya’daki satışlar ise yüzde 25 artmış durumda. Ayrıca Romanya’da yüzde 23’lük bir artış görmüş. Hırvatistan’da ise artış yüzde 19 civarında. İsveç ve Norveç’te ise artış yüzde 6.8…

2subatotograf

OECD’ye göre WLTP testlerine rağmen 2018 yılı Avrupa’daki ekonomik duruma sektörün katkısı oldu yönünde. Avrupa’daki toplam büyüme yüzde 2.4’ten 2.1’e gerilerken işsizlik düşmeye devam etti.

Jato Dynamics verilerine göre Avrupa’da hızlı gelişen segmentler yine SUV ve crossover segmentleri oldu. 2017 yılına göre Jeep markası yeni modelleriyle birlikte satışlarını yüzde 56 oranında arttırdı ve 168 bin 674 adetlik araç satışı gerçekleştirdi. Bu gelişmeye en büyük katkıyı Compass, Wrangler ve makyajlanan Renegade sağladı. Yeni Compass, Opel Grandland X, Seat Ateca ve Skoda Karoq modellerinden çok satarak dikkat çekti.

Jeep Compass

Jeep Compass

Mitsubishi Eclipse Cross modeli ise pazara yeni girmesine rağmen Avrupa’da 2018 yılında 26 bin adetlik satış gerçekleştirdi. Jato Dynamics verilerine göre otomobilin tüm dünyadaki satış adedi 138 bin 200!

Mitsubishi Eclipse Cross

Mitsubishi Eclipse Cross

Finansal anlamda zor günler geçire Jaguar Land Rover ise Avrupa satışlarını yüzde 23 arttırdı. Gruba en büyük destek ise Jaguar E-Pace modelinin satışlarından geldi. Bu modelden 2018 yılında, pazarda olduğu ilk sene 27 bin 252 adet satıldı.

Jaguar E-Pace

Jaguar E-Pace

Volkswagen Grubu’nun İspanyol temsilcisi Seat ise çift haneli gelişim gösteren markalar arasında yer aldı. Jato Dynamics verilerine göre satışlarını yüzde 13 oranında arttırdı. Özellikle küçük SUV modeli olan Arona, markanın gelişimine katkı sağladı ve toplamda 84 bine yakın Arona satıldı.

Seat Arona

Seat Arona

Dacia’nın başarısı ise 2018 yılında devam etti. Renault’un bütçe dostu markası olan Dacia satışlarını yüzde 12 arttırarak 519 bin 141 adet satıldı. Özellikle yeni Duster’ın markaya desteği oldukça yüksek.

Son güncelleme: 15:02 02.02.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more