Renault mobiliteye olan bakışını sergiliyor

Renault Grubu, 2018 yılında geleceğin mobilitesinin vizyonuna ait çerçeveyi çizen 3 konsept modelin tanıtımını gerçekleştirmişti. VivaTech Fuarı’nda tanıtılan konsept ve hizmetler, Renault Grubu’nun herkes için paylaşımlı mobilite hizmetlerini geliştirme konusundaki kararlılığını yansıtıyor.

Renault mobiliteye olan bakışını sergiliyor

Renault Grubu, yeni ve herkes için sürdürülebilir mobilite çağına hazırlanmak amacıyla, sektör dönüşümünde kilit önemde olan dört stratejik inovasyon alanı üzerinde çalışıyor: Elektrikli mobilite, internet bağlantılı mobilite, otonom mobilite ve yeni mobilite hizmetlerinin geliştirilmesi.

Araçlar, filo yönetimi, mobilite platformu ve müşteri uygulamaları da dahil olmak üzere tüm değer zincirinin genişletilmesi için çalışmalarını sürdüren Renault Grubu, tüm bu içeriğin tanıtımını VivaTech Fuarı'nda gerçekleştiriyor.

Renault Grubu CEO'su Thierry Bolloré, “Mobilite konusunun hayatın merkezinde olduğu günümüzde, köklü bir üretici olarak bizim rolümüz de her zamankinden daha belirleyici. Geleceğin akıllı kentleri için inovatif çözümleri sunma sorumluluğunu taşıyoruz. Geniş kitlelere elektrikli, internet bağlantılı, otonom ve paylaşımlı mobilite hizmeti, otomobil tarihinin yeni bir sayfasını oluşturuyor. Biz de liderliğimizi, şehirlerde yeni girişimciler ve ortaklıklar ile bu yeni dönemin merkezine yerleştiriyoruz. ” dedi.

İNSANLARIN MOBİLİTESİ VE ÜRÜN TESLİMATI İÇİN İNOVATİF DENEYİMLER

Renault Grubu, proje kapsamında Paris-Scalay şehir kampüsünde elektrikli ve otonom Renault ZOE Cab prototip araçlarla hizmet verecek. Trafik akışını etkilemeyecek hizmet, çok sayıda toplama ve indirme noktası olacak şekilde tasarlanıyor. Bu noktalar 300 metreyi aşmayacak şekilde kampüsün en yoğun alanlarının yakınında konumlandırılıyor. Araç, gereken durumlarda durarak aynı güzergahta giden başka bir yolcuyu alıyor. Şehir içi teslimat ekosistemi, lojistik şirketlerini, yerel yetkilileri, şehirleri, altyapıyı ve otomobil üreticilerini kapsıyor. Renault EZ-FLEX ise kişiye özel teslimat için tasarlanmış olan deneysel, kompakt, elektrikli ve internet bağlantılı bir araç olarak öne çıkıyor. Aracı ve hizmetlerini test etmek için ilk deneme Fransız LA POSTE Grubu ile gerçekleştirilecek.

GELİŞEN MOBİLİTE İÇİN YENİ ÇÖZÜMLER

Renault Grubu, teslimat hizmeti sunmak için otonom bir araç olan EZ-POD iki koltuklu, otonom, internet bağlantılı ve %100 elektrikli. Küçük boyutu ve çevikliği sayesinde garajlar, oteller, alışveriş merkezleri, kampüsler gibi kapalı alanların yanı sıra şehir merkezleri, mahalleler ve site gibi kentsel ortamlarda mobilite sağlıyor. Hızı ayarlanabilen Renault EZ-POD, kısa mesafelerde taşıma için tasarlandı ve herkes için mobilite hizmeti veriyor.

ŞEHİR ORTAMINDA KENDİNİ KANITLAMIŞ MOBİLİTE HİZMETLERİ

Renault ve ADA, 2018 yılında Moov'in. Paris by Renault isimli bir elektrikli araç filosu ile araç paylaşım hizmetinin lansmanını gerçekleştirdi. Müşteriler özel bir uygulama sayesinde, özellikle çok kısa yolculuklar için Renault ZOE veya Twizy kiralayabiliyorlar. Madrid'de ise kullanıcılar, Zity hizmeti sayesinde 650 adet Renault ZOE elektrikli otomobilden oluşan bir filoya erişebiliyor. 2017’den bu yana ise Renault Grubu iştiraki olan ve 2 binden den fazla sürücüsü olan VTC tarafından sunulan bir hizmet olan Marcel, Renault ZOE filosunun kullanıldığı tam elektrikli hizmet sunuyor. Renault Mobility, 2019 yılında Güney Fransa'daki Büyük Nice Côte-d'Azur bölgesinde elektrikli otomobil paylaşım hizmetini kullanıma sundu. Hizmet sayesinde dört belediyede 57 adet Renault ZOE kiralık aracı 7/24 kullanıma sunuluyor. 13 Mayıs tarihinde duyurulan KLEPIERRE ile yapılmış ortaklık, Renault Mobility hizmetini yeni bir boyuta taşıyor: Alışveriş merkezlerinin müşterileri, Renault Mobility üzerinden erişilebilen inovatif bir otomobil paylaşım çözümünden faydalanabilecek.