Sözcü Plus Giriş
AYTUNÇ ERKİN

Fenerbahçe’ye kumpasın yıldönümünde, kumpasın hakimi nasıl tahliye edildi?

6 Temmuz 2019

Hakim Mehmet Ekinci… Firardayken yakalandı ve tutuklandı… Üç iddianame hazırlandı

Şike, OdaTv, Balyoz kumpaslarının hakimi FETÖ'nün ‘A Takımı'nda yer almakla suçlandı

4 Temmuz'da Selam-Tevhid'den tahliye edildi. FETÖ mücadelesinde kafalar iyice karıştı

1 – Tarih 27 Ocak 2017… Balyoz, Şike, OdaTv, Selam-Tevhid kumpaslarının hakimlerinden Mehmet Ekinci, Fetullahçı Gladio'ya yönelik soruşturma kapsamında aranırken Yalova'da gözaltına alındı. 28 Ocak'ta tutuklandı. Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı da 20 Haziran 2019'da Balyoz Davası'nın soruşturma ve yargılama aşamalarına bakan 15'i tutuklu 50 eski hakim ve savcı hakkında yürüttüğü soruşturmayı tamamladı. 49 hakim ve savcı hakkında “Anayasayı ihlal” suçundan ayrı ayrı ağırlaştırılmış müebbet hapsi ile 10 yıl ile 37 yıl arasında değişen oranlarda hapis cezaları istendi. Bu isimler arasında Ekinci de vardı!  Ancak… Ekinci, 4 Temmuz 2019'da, Yargıtay 16. Ceza Dairesi'nde  Selam-Tevhid soruşturmasında adli kontrol şartıyla tahliye edildi. 3 Temmuz'da Fenerbahçe'ye kurulan kumpasın 8'inci yılında tahliye edilen Ekinci kim? Örgütün “A Takımı”nda yer alırken nasıl tahliye edilebildi? …

Mehmet Ekinci 27 Mayıs 2017'de Yalova'da yakalanmıştı. Israrla Fetullahçı olmadığını iddia etmişti.

TESPİT: ORGANİZE İLLEGAL YAPI ÜYESİ

Tarih 7 Nisan 2017… Fetullahçı Terör Örgütü ile (FETÖ) bağlantılı oldukları gerekçesiyle meslekten çıkarılan dönemin özel yetkili cumhuriyet savcılıkları ve mahkemelerinde görev yapan 25 şüpheli hakkında, “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan hazırlanan ve kabul edilen iddianameyi okuyalım: “… Hakim Mehmet Ekinci, diğer hakim ve savcılarla organize illegal bir yapının üyesi. Örgüt kurucu ve yöneticilerinin talimatları doğrultusunda proje hazırlattı, bilimsel toplantı yaptırdı. Burada ürettirdikleri bilimsel görüşlere ve gölge dosyada mevcut projeye uygun şekilde kumpas eylemleriyle soruşturmayı yürüttü.”

KİTAPTA GÜLEN'İN FOTOĞRAFI…

Şimdi de arama tutanağına bakalım. Mehmet Ekinci ile ilgili hazırlanan arama tutanağına göre, Ekinci'ye ait “22. Söz” isimli kitabın içerisinde, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in ve yanında diğer insanların bulunduğu bir fotoğraf ele geçirildi. Ekinci'nin silahlı FETÖ'nün hiyerarşik yapılanması içerisinde bilerek ve benimseyerek yer aldığı, bütün halinde, süreklilik arz eden eylemleriyle bu örgüt üyesi olduğunun anlaşıldığı aktarıldı.

OKUR: GÜLEN CEMAATİ MENSUBU

HSYK Birinci Daire eski Başkanı İbrahim Okur da 26 Aralık 2016'da alınan ifadesinde Ekinci ile ilgili şunları anlatmıştı: “Mehmet Ekinci'nin başkan olmasını istediği… Kararın bu şekilde çıktığı, daha önceki sicillerinin iyi olduğu… Hatta pekiyi olduğunu bildiği için özel yetkili mahkemelerde çalışmasını da nazara alarak özel yetkili ağır ceza mahkemesi başkanı yapıldığı… Fetullah Gülen cemaati mensubu olup olmadığını o dönemlerde bilmediği ve 2014 yılında yapılan çalışmalarda Gülen cemaati mensubu olduğuna dair bilgi notu geldiğinde öğrendiği…”

Şimdi, etkin pişmanlıktan yararlanan örgüt üyesi hakimlerin, Mehmet Ekinci hakkındaki ifadelerine bakalım…

Etkin pişmanlıktan yararlanan eski Hakim Mehmet Hamzaçebi: Mehmet Ekinci, A Takımı içinde yer alan cemaatçi

7-8 Kasım 2017… Yargıtay 16. Ceza Dairesi, etkin pişmanlıktan yararlanma talebiyle dilekçe veren dönemin özel yetkili hakimlerinden Mehmet Hamzaçebi beyanını aldı. Hamzaçebi şunları kaydetti: “… Mehmet Ekinci ile ben eğitim merkezinde, İstanbul'dan gelince, biz Kadıköy'deki arkadaşlarla aynı odada kalalım diye şey yaptık. Ekinci'yi orada tanıdım. Sadrettin Sarıkaya bunu cemaatçi olarak tanıtmıştı. Eskiden tanıyormuş. Mehmet Ekinci'nin cemaat dışı hareketleri olabilir ama bu cemaat bağı olamdığını göstermiyor. Cemaatçidir. Bu A Takımı mutlaka her zaman hepsi bir arada bulunmaz ama Mehmet Karababa (FETÖ'cü hakim) ile Ekinci arasında su sızmaz.”

‘CEMAATİ ELE VERDİ'

“Benim HSYK'ya verdiğim dilekçe duyulmuş. Mehmet Ekinci birkaç kez ne dediğimi öğrenmek istedi. Diğerleri de benimle ilişkiyi kesti. Sincan'da, duruşmaya gelen asker, polis, hakim, savcıları aynı koğuşa vermişler. Geçici koğuş… Konumuzu bilmeyen askerlere benim itirafçı olduğumu, cemaati ele verdiğimi anlattı. Onları etkilemek için.”

Yine itirafçı olan eski Hakim Dursun Ali Gündoğdu da 10 Temmuz 2017'deki ifadesinde Ekinci'yi şöyle tanımlıyor: “5-6 şemsiyesi olmadan yola çıkmaz… Uyanıktır, hareketlidir.”

‘Sahte delillerle bizi yıllarca hapiste tuttu'

Şimdi gelelim OdaTv kumpasında Silivri'de Soner Yalçın, Barış Terkoğlu'yla birlikte hapis yatan Barış Pehlivan'ın, Odatv hakimi Mehmet Ekinci'yi nasıl değerlendirdiğine. Söz Pehlivan'da: “Mehmet Ekinci, beni ve arkadaşlarımı sahte delillerle aylarca, yıllarca hapiste tutmuş bir isimdir. ‘Kaçma şüphemiz var' yalanıyla bizi cezaevinde tutup, kendisi kaçarken yakalanmıştı. Hukuku ve insan haklarını ayaklar altına alan kararlarıyla, tarihin utanç sayfalarında yer buldu. FETÖ'nün en önemli kumpaslarında baş aktörlerinden biridir. Bugün hukuk sisteminde çürümüşlük devam ediyorsa, Mehmet Ekinci gibilerin rolü büyüktür.” Peki tahliye edilen Ekinci'nin avukatı Çağrı Çetin ne dedi?

‘Bir sanık FETÖ üyeliği iddiasıyla birden fazla davada yargılanamaz'

Mehmet Ekinci'ni avukatlarından Çağrı Çetin'e tahliyeyi sordum ve şu yanıtı aldım: “Selam-Tevhid davasında MİT'ten gelen ByLock kullanıcıları listesi vardı. Mehmet Ekinci ile ilgili Bylock haberi o aşamada çıktı. Listede yer alan Ekinci'nin kullandığı iddia edilen telefonun IMEI numarası Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'na (BTK) soruldu. BTK'dan gelen cevapta ise öyle bir IMEI nolu telefon olmadığı bilgisi geldi. Yargıtay 16. Ceza Dairesi bu sefer Emniyet'e sordu. Emniyet, ‘ByLock kullanıcısı değildir' diye tespit tutanağı gönderdi. Bir sanık FETÖ üyeliği iddiasıyla aynı anda birden fazla davada yargılanamaz. Ekinci zaten FETÖ üyeliği iddiasıyla Yargıtay 16. Ceza Dairesi'nce yargılanıyordu Davalar süren davada birleşir.” Sonuç: Mehmet Ekinci'nin tahliyesiyle kafalar daha da karışmış durumda.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more