Sözcü Plus Giriş
MURAT MURATOĞLU

Dolar alev aldı!

26 Nisan 2019

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı. Değişiklik yapmadı. Yüzde 24'te sabit bıraktı. İyi de bu sefer bir değişiklik vardı. Piyasalar huysuzlandı! Her Merkez Bankası toplantısı sonrası bir metin yayınlanır. Önceki metin ile karşılaştırılır. Geçen açıklama ile bu açıklama yan yana konuldu, “İhtiyaç duyulması haline ilave parasal sıkılaştırma yapılacaktır” cümlesi yoktu!

★★★

 “İlave parasal sıkılaştırma” cümlesinin çıkartılması ne demek? Sen onu gelecek toplantıda, yani Haziran ayında “faiz indirebilirim” diye tercüme et! Dünyanın her yerinde bu algıyı doğurur. Haliyle Türkiye'de dolar kurunun 6 lirayı denemesi beklenen gelişme olur. Kimse de çıkıp; “Değerli arkadaşlarım, Merkez Bankası'na şu ana kadar mesajlarınızı verdiniz. Tepkilerinizi gösterdiniz. Şimdi sükûnetle dolar almayı bırakıyoruz. Arkadaşlarım bize güvenin, bize inanın, dolar almıyoruz!” demedi.

★★★

Merkez Bankası geçtiğimiz günlerde Dolar/TL 5.80'e geldiğinde örtülü faiz artışı yaparak piyasalardaki tansiyonunu dindirmeyi denemişti. Swap operasyonlarının daha külleri soğumadan faiz indirimini gündeme getirdi.
Bu hamle faiz indiriminin habercisidir. Türkiye'nin başında petrol fiyatlarının artışı, Amerika'nın bu sefer gerçekten İran ambargosunu başlatması, İstanbul seçimlerinin yenilenmesi, Merkez Bankası rezervi çelişkisi derken iş çığırından çıktı.
İnsan ister istemez düşünüyor, Merkez Bankası neyine güveniyor? Açıklanan programların hepsinde 2019 yılı ortalama dolar kuru 5.80 görünüyor. Önümüzdeki ay faizleri indirirse dolar ortalaması tahminlerin çok üzerinde gerçekleşecek.
Bakın daha Amerika ile papaz olacağımız S-400 konusunu hiç açmadım. Dolar şimdiden alev almışsa… Sahi neyin faizini indirecek?

★★★

Merkez Bankası'nın yüzü kızarmadan açıkladığı “enflasyon hedefi” var. Kaç biliyor musunuz? Yüzde 5'te… Hedefin tutması mümkün mü? Matematiksel olarak imkansız… O zaman neden açıklanıyor. İstatistiklerde açıklanan resmi verilerde yer alıyor. Merkez Bankası gerçekten bağımsız mı? Piyasalar bu sorunun cevabını “net” olarak geçen yaz aldı. Hep sarayın gölgesinde kaldı. Bir çeşit gönül merkez bankacılığı…-
Bakın bankalarda yerli yatırımcıların 180 milyar dolar mevduatı var. Türk lirası mevduattan fazla… İsteseniz de reform falan yapamazsınız böyle bir ortamda…
Ya faizi artıracaksınız ya da doları fırlatacaksınız ki insanlar ellerindeki dövizi bozdursunlar. Planları buysa mantıklı geliyor kulağa. Haziran ayında faiz falan düşürecekleri yok oysa…

★★★

Doları artıracaklar, yüksekten bozdurtacaklar. İyi de bakarsak önceki kararlarına, böyle düşünebilecek kafa yapısına sahip olmadıklarını kanıtladılar defalarca… Peki, ne olacak derseniz? Yeni bir paket daha açarız, adını da “Türkiye Royal Plus Yeni Ekonomi Paketi” gibi afili bir şey koyarız. Sonrasında yeni pakete kadar gün sayarız.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more