ABD Başkanlık seçiminde son durum: Trump ve Biden’dan peş peşe açıklamalar…

ABD'de seçim yarışı devam ediyor. Kritik eyaletlerde oy sayım işlemi sürerken, sosyal medya hesabından paylaşım yapan Trump, "Biden'ın kazandığını iddia ettiği birçok eyalet hakkında seçim sahtekarlığı nedeniyle yasal olarak itirazda bulunacağız" ifadesini kullanırken, Demokratlar'ın adayı Biden, "Oylar sayılıyor ve olduğumuz yer konusunda kendimizi iyi hissediyoruz" dedi.

ABD Başkanlık seçiminde son durum: Trump ve Biden’dan peş peşe açıklamalar…

ABD'deki Başkanlık seçimleri uluslararası medyanın gündeminden düşmüyor. Oy sayım süreci devam ederken, yarışın kazananı hala tam olarak netleşmiş değil.

Demokrat Parti'nin adayı Joe Biden, Wisconsin ve Michigan gibi iki kritik eyalette sandıktan önde çıkarken, rakibi Trump'la arayı açtı. 270 Seçiciler Kurulu delegesine ulaşmasına ramak kalan Biden'ın 264, Trump'ın ise 214 delegesi bulunuyor.

ABD BAŞKANLIK SEÇİMİNDE SON DURUM

 

6 KAS
00:34
6 KAS
00:34
JOE BIDEN'DAN YENİ PAYLAŞIM
Sosyal medya hesabından yeni bir paylaşım yapan Joe Biden, 'Demokrasi bazen zordur, bu nedenle bazen biraz sabır gerektirir. Ancak bu sabır, 240 yıldan fazla bir süredir dünyanın kıskandığı bir idari sistemle mükafatlandırıldı' ifadesini kullandı.
6 KAS
00:25
6 KAS
00:25
TRUMP'IN HUKUK EKİBİNDEN YENİ BAŞVURU
ABD Başkanı Donald Trump'ın hukuk ekibi, Philadelphia'daki oy sayım sürecinin, Cumhuriyetçi gözlemcilerin sayıma erişimi sağlanana dek durdurulması için mahkemeye başvurdu.
6 KAS
00:10
6 KAS
00:10
PENSİLVANYA'DA KRİTİK GELİŞME
Trump ile Biden arasındaki oy farkı 100 binin altına düştüğü Pensilvanya'da federal mahkeme, Trump'ın ekibinin oy sayımının durdurulması talebiyle açtığı davayı geri çektiğini duyurdu.
5 KAS
23:10
5 KAS
23:10
'GEORGIA'DA OY SAYIMI 10 GÜN SÜREBİLİR
Georgia Seçim Komisyonu yetkilisi Gabriel Sterling, eyalette halen sayılmamış 47 bin 277 oy bulunduğunu belirterek 'Oy sayım sürecinin ne kadar süreceğini bilemiyoruz. Seçimden sonraki 10 gün içerisinde tamamlanacağını düşünüyorum. Seçim sonuçlarına dair mümkün olan en kısa sürede kesinliğin sağlanmasını umuyoruz' ifadesini kullandı.
5 KAS
22:55
5 KAS
22:55
'CUMARTESİNE KADAR AÇIKLANMAYABİLİR'
Nevada Seçim Komisyonu, ABD Başkanlık seçimi sonuçların 'Cumartesi gününe kadar açıklanamayabileceğini' duyurdu.
5 KAS
22:45
5 KAS
22:45
'TRUMP KAYBEDERSE 2024'TE YENİDEN ADAY OLABİLİR'
Donald Trump'ın eski danışmanı Bryan Lanza, CNN kanalında katıldığı bir programda Trump'ın seçimi kaybetmesi halinde 2024'te tekrar aday olacağını iddia etti. Lanza, Trump'ın söz konusu kararına karşı Cumhuriyetçi Parti içerisinden muhalefet edeceklerin sayısının oldukça az olacağını kaydetti.
5 KAS
22:00
5 KAS
22:00
NEVADA'DA BIDEN ÖNDE
Nevada'da oy sayımı henüz sonuçlanmadı. Nevada Seçim Komisyonu, 'Ekibimiz bugün 51 bin oyu saymaya hazır ve bilgiler yarın yayınlanacak. Ekibimizin güvenliği ve sayıma devam edebilmelerini sağlamak için binamızda güvenlik önlemleri aldık. Amacımız oyların sayımını hızlandırmak değil, sayımın doğru olmasını sağlamak' açıklamasını yaptı. Komisyon ayrıca Nevada'da Biden'ın Trump'tan 11 bin oy önde olduğunu duyurdu.
5 KAS
21:50
5 KAS
21:50
'PENSİLVANYA'DA 500 BİN OY HENÜZ SAYILMADI'
Kritik öneme sahip Pensilvanya eyaletinde oy sayımı devam ediyor. Sandıkların yüzde 92'sinin açıldığı eyaleti kazanan 20 delegeye de sahip olacak. Pensilvanya Eyalet Sekreteri Kathy Boockvar, eyaletteki duruma ilişkin '500 bin oy henüz sayılmadı, eyalette kazananın kim olduğunu bugün sonunda mutlaka öğrenmiş oluruz' açıklamasını yaptı.
5 KAS
21:30
5 KAS
21:30
MICHIGAN'DAN RET KARARI
ABD'de oy sayımının durdurulmasına ilişkin Georgia'dan ret kararı gelmesinin ardından Michigan'da da aynı karar alındı. Trump'ın kampanya ekibi, Michigan'da oy sayımının durdurulması talebiyle açtığı davayı kaybetti.
5 KAS
21:10
5 KAS
21:10
TRUMP: SEÇİMİ BİZDEN ÇALABİLİRLER
Sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımların uyarı etiketi almasının ardından Trump, kısa bir basın açıklaması yaptı. Trump, bütün medya kuruluşlarına şu mesajı gönderdi: EĞER YASAL OYLARI SAYARSANIZ, SEÇİMİ KOLAYCA KAZANIRIM! YASADIŞI VE GEÇ GELEN OYLARI SAYARSANIZ, SEÇİMİ BİZDEN ÇALABİLİRLER!
5 KAS
21:04
5 KAS
21:04
TWITTER'DAN TRUMP AÇIKLAMASI
ABD Başkanı Donald Trump'ın üst üste attığı tweetlere uyarı etiketi yerleştiren Twitter'dan konuyla ilgili açıklama geldi. Twitter'dan yapılan açıklamada 'Seçimler hakkında yanıltıcı iddialar bulunabileceği gerekçesiyle Donald Trump'tan gelen tweete uyarı etiketi konuldu' denildi.
5 KAS
20:40
5 KAS
20:40
BIDEN: SABIRLI OLUN MİLLET
Demokratlar'ın adayı Joe Biden, Trump'ın mesajlarını atıf yaparak seçmenlerine sabırlı olması çağrısında bulundu. Biden yaptığı paylaşımda 'Sabırlı olun millet. Oylar sayılıyor ve olduğumuz yer konusunda kendimizi iyi hissediyoruz' dedi.
5 KAS
20:21
5 KAS
20:21
'SAHTEKARLIĞI DURDURUN'
ABD'de seçimlerde oy sayımının durdurulması çağrısında bulunan Cumhuriyetçilerin adayı Donald Trump Twitter'dan yaptığı açıklamada, 'Sahtekarlığı durdurun' dedi.
5 KAS
20:20
5 KAS
20:20
GEORGIA VE PENSİLVANYA'DAN TRUMP'A KÖTÜ HABER
Georgia Eyalet Mahkemesi, Trump ekibinin oy sayımının durdurulmasıyla ilgili açtığı davayı reddetti. Pensilvanya'da ise mahkemeye ulaşan herhangi bir başvurunun olmadığı belirtilerek, oy sayımına devam edildiğini açıklandı.
5 KAS
19:25
5 KAS
19:25
TRUMP: BİZ KAZANACAĞIZ
Sosyal medya hesabından yeni bir açıklama yapan Trump, 'Biden'ın kazandığını iddia ettiği birçok eyalet hakkında seçim sahtekarlığı nedeniyle yasal olarak itirazda bulunacağız. Bol miktarda kanıt var. Biz kazanacağız. Önce Amerika' ifadesini kullandı.
5 KAS
19:20
5 KAS
19:20
BIDEN'IN EKİBİ: TRUMP'I YAKALAMAYA YAKINIZ
Demokratlar'ın adayı Joe Biden'ın ekibi, Trump'ın Pensilvanya paylaşımının ardından 'Nevada'yı kazanıyoruz. Pensilvanya'da da Trump'ı yakalamaya yakınız' açıklamasını yaptı.
5 KAS
19:10
5 KAS
19:10
ABD'de kritik eyaletlerde oy sayımı devam ederken Cumhuriyetçilerin adayı Donald Trump, 'Pensilvanya'da büyük bir hukuki zafer kazandık' dedi.
5 KAS
19:15
5 KAS
19:15
TRUMP: SAYIMI DURDURUN
ABD Başkanlık Seçimleri'nde Donald Trump ekibinin bazı eyaletlerde oy sayımlarının durdurulması yönündeki çağrısına karşı Joe Biden ekibi 'Tüm oyları sayın' açıklamasını yapmıştı. ABD Başkanı ve Cumhuriyetçilerin adayı Donald Trump, Twitter'dan yaptığı paylaşımda yeniden 'Oy sayımını durdurun' çağrısında bulundu. Donald Trump, bir paylaşım daha yaparak 'Seçim gününden sonra gelen oylar sayılmayacak' dedi.


ABD’DE HALK SOKAĞA ÇIKTI

ABD tarihinin en tartışmalı başkanlarından biri olan ve ülkeyi kutuplaştırdığı iddiasıyla sık sık eleştirilen Donald Trump'ın seçim sonuçlarına “avukat ordusuyla” müdahale edebileceğinin sinyalini vermesi üzerine ülke karıştı.

Demokratlar'ın adayı Joe Biden halen seçimi önde götürürken, Trump'ın posta yoluyla gelen oyların sayılmasını durdurmaya çalışacağını söylemesi ve durumun Yüksek Mahkeme'ye kadar gidebileceğinin sinyalini vermesi büyük tepki çekti.

Dün gece Washington DC, New York ve Portland'da çok sayıda gösterici sokaklara çıktı. Trump karşıtları, polisle çatışırken çok sayıda gösterici gözaltına alındı.

Foto: Reuters

Michigan ve Wisconsin’deki zaferinden sonra ve Trump’ın da Maine’den tek bir temsilci hakkı elde etmesiyle birlikte durum 264-214’e geldi. Geriye kalan dört kritik eyalet ise seçimin sonucunu belli edecek. Oy sayma işlemlerinin devam ettiği Nevada, Kuzey Carolina, Georgia ve Pennsylvania’dan çıkacak sonuçlar yeni başkanın kim olduğunu ortaya koyacak.

TRUMP’I TEK SENARYO KURTARIYOR

Cumhuriyetçilerin adayı olan ve son 4 yıldır ABD’yi daha önce eşi benzeri şekilde görülmemiş bir şekilde kutuplaştırarak yöneten ve her açıklaması olay olan Donald Trump ise Biden’ın gerisinde kaldı.

Şu an açılan oylara göre Trump 214 delege gönderme hakkına sahip. Fakat çok kritik eyaletlerde henüz sonuçlar açıklanmadığı için teknik olarak Trump’ın yine başkanlık koltuğuna oturması için bir senaryo bulunuyor. O da Trump’ın Georgia eyaleti ile birlikte geride kalan bütün eyaletleri kazanması. ABD Başkanı Trump, Pennsylvania, Georgia, Kuzey Carolina ve Nevada’yı kazanmak zorunda.

JOE BIDEN’IN İHTİMALLERİ DAHA ÇOK

Joe Biden ise bu eyaletlerden herhangi birini kazansa ABD Başkanlığı koltuğuna oturmaya hak kazanacak.

Fakat Biden için en net yollardan biri 20 delegeye sahip olan Pennsylvania’yı almak olacak. Pennsylvania’yı kazanamaması durumunda Biden’ın Nevada’yı kazanması yetiyor. Fakat Nevada’da 6 delege olduğu için bu zafer Biden’ın seçimi ucu ucuna kazanması anlamına gelecek.

Tabii yukarıdaki senaryolar tamamen demokratik bir şekilde verilmiş oyların sayımı ile gerçekleşecek. Eğer Trump daha önce de sık sık dile getirdiği “Avukat ordusuyla” seçimlere müdahale ederse yukarıdaki senaryoların pek bir kıymeti kalmayacak.

ABD seçimleri Türkiye seçimlerine ne kadar benziyor? İlginizi Çekebilir ABD seçimleri Türkiye seçimlerine ne kadar benziyor? Dolar ABD seçimlerini bekliyor! İşte son durum ve teknik analizler İlginizi Çekebilir Dolar ABD seçimlerini bekliyor! İşte son durum ve teknik analizler

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...