Dışişleri’nden alıkoyulan Türk gemisiyle ilgili açıklama

Dışişleri Bakanlığı, Libya’nın Marsa Susa açıklarında durdurulan gemiyle ilgili açıklama yaptı. Bakanlık, Hafter güçlerinin alıkoyduğu gemiyle ilgili "Bu uygulamayı kuvvetle kınıyoruz" açıklaması yaptı.

Dışişleri’nden alıkoyulan Türk gemisiyle ilgili açıklama

Libya'nın doğusunda General Hafter kontrolündeki Libya Ulusal Ordusu (LNA) güçleri, ülkenin batı kesimindeki Misrata Limanı'na giden Jamaika bandıralı bir Türk gemisini alıkoymuştu.

Dışişleri Bakanlığı da olayla ilgili açıklama yaparak uygulamanın kuvvetle kınandığını belirtti.

Bakanlıktan yapılan açıklamada şunlar denildi:

* Bir Türk şirketinin işletmeciliğini yaptığı, Türk mürettebatı da bulunan Jamaika bayraklı Mabrooka adlı geminin Libya'nın Marsa Susa kenti açıklarında darbeci Hafter'e bağlı sözde Libya Ulusal Ordusu tarafından durdurulduğu, gemiye para cezası uygulandığı ve geminin mürettebatıyla birlikte alıkonduğu öğrenilmiştir.

* Bu uygulamayı kuvvetle kınıyoruz. Geminin planlı seferine yeniden başlamasını sağlayacak adımlar derhal atılmalıdır.

* Libya'da Birleşmiş Milletler'in öncülüğünde Libyalı kardeşlerimiz arasında siyasi sürecin ilerletildiği bir dönemde dahi Hafter ve milisleri mütecaviz tutumlarını devam ettirmektedir.

* Libya'da Türk çıkarlarının hedef alınması halinde bunun ağır sonuçları olacağını ve bu unsurları meşru hedef telakki edeceğimizi bir kez daha hatırlatıyoruz.

Libya'da tansiyonu yükseltecek gelişme: Türk gemisini alıkoydular İlginizi Çekebilir Libya'da tansiyonu yükseltecek gelişme: Türk gemisini alıkoydular

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...