Sözcü Plus Giriş

Donald Trump’ın azil süreciyle ilgili yeni gelişme! Kritik oylama bugün…

ABD Başkanı Trump'ın azil soruşturması yeni bir aşamaya giriyor. Demokratların lideri Pelosi soruşturmayı senatoya taşımak için bugün kritik bir oylama yapılacağını duyurdu. Trump'ın, İran krizi, Türkiye'nin S-400 satın alması gibi konularda sergilediği tutumun azil soruşturmasına da etki etmesi bekleniyor.

Sozcu.com.tr
20:13 -
Donald Trump’ın azil süreciyle ilgili yeni gelişme! Kritik oylama bugün…

CNN’de yer alan habere göre, ABD’de bugün yapılacak oylamayla Donald Trump’ın azil sürecini yönetecek yetkililer belli olacak. Oylamanın ardından, Trump hakkındaki azil maddeleri Senato’ya gönderilecek.

Nancy Pelosi, geçtiğimiz günlerde ABD Temsilciler Meclisi Üyesi Nadler’e, azil maddelerinin Senato’ya gönderilmesi ve süreci yönetecek yetkililerin atamaları konusunda hazır olmasını talep ettiği bir mektup göndermişti.

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi – Reuters

Pelosi yaptığı açıklamada, her senatörün ABD yasalarına ve kurallarına tarafsız bir adalet sağlamak için yemin ettiğini hatırlatarak “Her senatör, şimdi bir seçim yapmak zorunda. Ya başkana sadık olacaklar ya da anayasaya” ifadelerini kullanmıştı.

Temsilciler Meclisi'ndeki oylamanın ardından Trump hakkındaki azil soruşturması Senato’ya gelecek. Cumhuriyetçilerin çoğunluğa sahip olduğu Senato'da azil soruşturmasında Trump lehine bir karar çıkması bekleniyor.

Cumhuriyetçi senatörler Temsilciler Meclisi'ndeki oylamanın ardından ABD Başkanı Trump'a destek mesajı vermiş ve duruşma sırasında yeni bir tanık dinlenmeyeceğinin sinyalini vermişti.Önceki yıl yapılan ara seçimler sonucunda Senato'da 53 Cumhuriyetçi, 45 Demokrat ve 2 bağımsız üye bulunuyor.

İLGİLİ HABERRuslar, Trump'ın azil sürecinin başlamasına neden olan şirketi hackledi!Ruslar, Trump'ın azil sürecinin başlamasına neden olan şirketi hackledi!

AZİL SÜRECİ

Geçen yıl eylülde basına sızan ve 25 Temmuz’da yaptıkları telefon görüşmesinde ABD Başkanı Donald Trump’ın, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’e, rakibi Joe Biden ve ailesini soruşturması durumunda ABD’nin ülkesine yardım edeceğini söylediğini iddia eden muhbir raporu, azil soruşturmasının fitilini ateşlemişti.

Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, 24 Eylül’de “ABD’nin ulusal güvenliğine zarar verdiği” ve “Başkanlık yeminine ihanet ettiği” gerekçesiyle Trump’a yönelik azil soruşturması sürecini başlattıklarını açıklamıştı.

Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesindeki kamuya açık oturumlar 13-21 Kasım’da yapılmış, Komite daha sonra 300 sayfalık rapor hazırlayarak Adalet Komitesi’ne göndermişti.

Adalet Komitesi, “Görevini kötüye kullanmak” ve “Kongrenin işleyişini engellemek” başlığından oluşan azil maddelerini onaylamıştı.

İLGİLİ HABERABD-İran geriliminde son perde! Başkan Trump'a 'orada dur bakalım' dedilerABD-İran geriliminde son perde! Başkan Trump'a 'orada dur bakalım' dediler

 

Son güncelleme: 00:03 15.01.2020
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more