İngiltere ilk aşı denemesini bu hafta yapacak!

Basın toplantısı düzenleyen İngiltere’nin Sağlık Bakanı Matt Hancock, Oxford Üniversitesi’nde çalışılan aşının perşembe günü insanlar üzerinde denenmeye başlayacağını açıkladı. “Aşı bulmak en büyük önceliğimiz” diyen Sağlık Bakanı, bu hafta denenmeye başlayacağı için çok sevinçli olduğunu ancak “Daha yapılacak çok şey olduğunu” söyledi.

İngiltere ilk aşı denemesini bu hafta yapacak!

BBC’de yer alan bilgilere göre, İngiltere'nin aşı çalışmalarına diğer tüm ülkelerden daha fazla miktarda bütçe ayırdığını belirten Hancock, Oxford Üniversitesi ve Imperial College London Üniversitesi'nde yürütülen çalışmalar için “Sonuç vaat eden ve hızlı ilerleme gösteren projeler” ifadelerini kullandı.

Covid-19 için yapılan aşı çalışmalarıyla ilgili “Bir aşı elde edebilmek için elimizdeki her şeyi vereceğimizden eminim” diyen bakan, Oxford Üniversitesi’ndeki aşı çalışması için hükümetin 20 milyon pound (yaklaşık 171 milyon lira) verdiğini söyledi.

AŞI İÇİN 364 MİLYON TL AYRILDI

İngiliz hükümeti, Imperial College London'da yürütülen aşı çalışmaları için de 20 milyon pound veriyor. Hükümetin bu iki üniversitenin yürüttüğü aşı çalışmaları için ayırdığı yaklaşık bütçe 364 milyon TL yani yaklaşık 42,5 milyon pound.

Sağlık bakanının açıklamalarıyla aynı sıralarda Imperial College London da, Twitter hesabı üzerinden, aşı çalışmalarında üzerinde denemeler yapılması için gönüllüler aradığını duyurdu.

Üniversite, yaptığı paylaşımda, 18-55 yaş arası, herhangi bir sağlık sorunu olmayan kişilerin gönüllü olmaları ve kabul edilmeleri halinde 190 ile 625 pound arasında ödeme yapılacağını açıkladı.

Türk bilim insanları üretti! Coronanın yayılması engellenecek İlginizi Çekebilir Türk bilim insanları üretti! Coronanın yayılması engellenecek

ÜZERİNDE ÇALIŞILAN AŞILAN HANGİLERİ?

BBC'nin sağlık editörü Michelle Roberts, iki üniversitenin üzerinde çalıştığı aşıyla ilgili bilgileri derledi. Buna göre perşembe günü insanlar üzerinde denemelere başlayacak olan Oxford Üniversitesi'ndeki çalışmaları yürüten Profesör Sarah Gilbert, ocak ayında corona virüsünün genetik kodu ortaya çıkar çıkmaz, Jenner Enstitüsü'nde ekibiyle birlikte çalışmalara başladı.

Dünyanın birçok ülkesinde haftalardır aşı çalışmaları yürütülüyor. Farklı laboratuvarlar birbirleriyle bilgi paylaşımı da yapıyor.

İngiltere, bu hafta insanlar üzerinde denemelere başlayarak bu konuda en hızlı adımları atan ülke oldu.

Prof. Gilbert'in üzerinde çalıştığı aşıda, virüsün genetik kodunun bir kısmı alınarak zararsız bir virüse yerleştiriliyor. Bunu insan bedenine enjekte ederek, bağışıklık sisteminin virüse karşı nasıl savaşması gerektiğini öğreneceği tahmin ediliyor. Böylece corona virüsü hiç enjekte edilmeden bağışıklık kazanılması umuluyor.

Mayıs ayının ortasına kadar yaklaşık 500 kişide denenmesi planlanan aşı ilk aşamada başarı gösterirse, ardından binlerce kişiye daha yapılacak.

Imperial College London'da Profesör Robin Shattock ve ekibinin yürüttüğü çalışmada ise corona virüsünün değişmemiş genetik kodu insanbedenine enjekte ediliyor. Genetik kodun saf haliyle vücuda girmesinden sonra virüsteki proteinleri üretmeye başlaması ve bağışıklık sisteminin bu aşamada bu proteinlere karşı savaşmayı öğrenmesi bekleniyor.

Britanya kaynıyor! Ulusal İstatik Ofisi açıkladı: Ölü sayısı yüzde 40 daha fazla İlginizi Çekebilir Britanya kaynıyor! Ulusal İstatik Ofisi açıkladı: Ölü sayısı yüzde 40 daha fazla

 

Corona virüsünde Türkiye krizi: Tam bir utanç kaynağı İlginizi Çekebilir Corona virüsünde Türkiye krizi: Tam bir utanç kaynağı Corona virüsünün yeni komplikasyonu ortaya çıktı! İlginizi Çekebilir Corona virüsünün yeni komplikasyonu ortaya çıktı!

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Afyonkarahisar Başbakan Bilim bilim insanı Corona genetik İngiltere Perşembe Reuters Rusya Sağlık Sağlık Bakanı Türkiye Twitter
Loading...