Sözcü Plus Giriş

İtalya’da AB fonunu ele geçiren mafyaya operasyon!

İtalya'nın Sicilya adasında düzenlenen operasyonda, Avrupa Birliği'nin verdiği tarım fonlarını milyonlarca euro dolandırdıklarından şüphelenilen 94 kişi gözaltına alındı. Bölgede mafyanın 7 yılda 10 milyon euro'dan fazla AB tarım fonunu ele geçirdiği belirtiliyor.

21:01 -
İtalya’da AB fonunu ele geçiren mafyaya operasyon!

BBC Türkçe’de yer alan habere göre, Sicilya adasındaki Messina kenti merkezli operasyonlarda bu sabah 94 kişi hakkında gözaltı kararı çıktı, 151 şirkete el koyuldu, 194 kişi hakkında da soruşturma sürüyor.

Operasyonda, Messina’da yer alan Nebrodi bölgesinden hareketle “Nebrodi Mafyası” olarak anılan organize suç örgütü hedef alındı.

Gözaltına alınanlar arasında mafya klanlarının liderlerinin yanı sıra bir belediye başkanı ve bir noter gibi yerel yönetim ve iş çevrelerinden isimler de bulunuyor. Zanlılar, mafya ile bağlantılı olmak, gasp, sahtecilik ve dolandırıcılıkla suçlanıyor.

Messina Savcılığı’nın yürüttüğü soruşturmada elde edilen bilgilere göre mafya yapılanmaları, yerel idarecilerin de iş birliğiyle yıllardır AB tarım fonlarını yasa dışı şekilde ele geçiriyordu.

İLGİLİ HABERRusya'da mafyaya dev operasyon: Tank savar, bomba ve roket ele geçirildiRusya'da mafyaya dev operasyon: Tank savar, bomba ve roket ele geçirildi

PARALAR BULGARİSTAN VE LİTVANYA’YA KAÇIRILDI

Doğrudan ya da dolaylı olarak iki mafya klanıyla bağlantılı oldukları belirtilen 151 şirket 2010-2017 yılları arasında AB’den 10 milyon euro’nun üzerinde fon elde etti.

Mafyanın bu paranın bir kısmını, aralarında Bulgaristan ve Litvanya’nın da yer aldığı ülkelerdeki banka hesaplarına aktardığı belirlendi.

İçişleri Bakanı Luciana Lamorgese, bu sabah yapılan operasyondan “büyük memnuniyet” duyduğunu söyledi.

Lamorgese, “Bugünkü operasyon, mafya klanlarının dürüst üreticileri ve çiftçileri zarara uğratarak ve ekonomik kalkınma için stratejik öneme sahip sektörlere sızarak fonları ele geçirmesini önlemek için itinalı bir denetim sisteminin gerekliliğini gösteriyor” dedi.

Sicilya Bölge Başkanı Nello Musumeci de, mafyanın ele geçirdiği fonların bölgedeki çiftçiler için “oksijen” değerinde olduğunu vurguladı ve “Sorumlular kesinleşince örnek teşkil edecek cezalar almalarını, aralarında devlet memurları da varsa bunların daha da ağır cezalara çarptırılmasını umuyoruz” dedi.

İLGİLİ HABERİtalyanlar çıkıyor, 6 Çinli geliyor! Üçüncü Köprü'de neler oluyor?İtalyanlar çıkıyor, 6 Çinli geliyor! Üçüncü Köprü'de neler oluyor?
Son güncelleme: 21:27 15.01.2020
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more