BM’nin Libya kararına Türkiye’den ilk açıklama: Desteğimiz devam edecek

Türkiye ile Libya arasında geçen yıl Kasım ayında yapılan ve deniz yetki alanlarını belirleyen anlaşma Birleşmiş Milletler'de tescil edildi. Kararı yorumlayan Milli Savunma Bakanlığı, "Milli Mutabakat Hükümeti'ne eğitim, yardım ve danışmanlık desteğimiz devam edecek" ifadelerini kullandı.

BM’nin Libya kararına Türkiye’den ilk açıklama: Desteğimiz devam edecek

BM’nin kararı sonrası Milli Savunma Bakanlığı’nın Twitter hesabından, “Türkiye ve Libya arasında deniz yetki alanlarını belirleyen anlaşma BM tarafından tescil edildi. Libya ile 500 yıllık ortak tarihe dayalı çok yönlü ilişkilerimiz ve BM tarafından tanınan Milli Mutabakat Hükümeti’ne eğitim, yardım ve danışmanlık desteğimiz devam edecek” açıklaması yapıldı.

BM tarafından yayımlanan ve Türkiye ile Libya arasındaki deniz sınırı anlaşmasını tescil eden gelişme üzerine Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez de resmi sosyal medya hesabı üzerinden paylaşımda bulundu.

‘POLİTİKAMIZ GÜÇ KAZANDI’

Bakan Dönmez paylaşımında, “Meşru Libya hükümeti ile imzaladığımız deniz sınırı anlaşmamız BM tarafından tescil edildi. Böylece uluslararası hukuka, hak ve adalete dayalı Akdeniz politikamız daha da güç kazandı. Hep söylediğimiz gibi Akdeniz'de ne kimsenin hakkını yeriz ne de hakkımızdan vazgeçeriz” ifadelerini kullandı.