Çin’de bir ilk… Sinopharm’ın aşısına onay çıktı

Çin, ülkedeki corona virüsü aşıları içinde ilk olarak Sinopharm'ın geliştirdiği aşıya yaygın kullanım onayı verdiğini açıkladı. CoronaVac aşısı için, Brezilya, Endonezya ve Türkiye'deki çalışmaların sonuçları bekleniyor.

Çin’de bir ilk… Sinopharm’ın aşısına onay çıktı

Çin, kış boyunca salgının bulaşma hızının artma riskine hazırlanırken, devlet destekli ilaç şirketi Sinopharm’ın aşısına ilk onayı vererek, ülkede ilk corona virüsü aşısının halk üzerindeki yaygın kullanımı için adım atmış oldu.

Aşının etkinliğine dair detaylı bir veri açıklanmasa da aşıyı geliştiren Sinopharm’ın iştiraki Çin Ulusal Biotec Grubu’nun (CNBG) Beijing Biyolojik Ürünler Enstitüsü birimi aşının geçici verilere göre hastalığa karşı yüzde 79.34 etkili olduğunu açıkladı.

ÜCRETSİZ UYGULANACAK

Çin'de üçüncü aşama klinik deneyleri yürütülen bazı aşılar daha önce acil durum kullanım onayı almıştı. Bu kapsamda, Haziran ayının başından bu yana 4.5 milyon doz aşı kullanıldığı, sağlık çalışanları, gümrük personeli ve ülke dışına giden devlet görevlileri dâhil olmak üzere yüksek riskli gruplara aşı yapıldığı bildirildi.

Öte yandan Çin Ulusal Sağlık Komisyonu Başkan Yardımcısı Zeng Yixin, Covid-19 aşılarının halka ücretsiz olarak sunulacağını söyledi.

CORONAVAC ÜÇ ÜLKEYİ BEKLİYOR

Çin'de şu ana dek 14 aşı adayı için insanlı deneyler yürütülmesi onaylanırken, bunlardan 5'inin üçüncü aşama klinik deneylere geçtiği bildirildi.

Türkiye’nin satın aldığı CoronaVac aşısı için de, Brezilya, Endonezya ve Türkiye’deki çalışmaların sonuçlarının ardından Çin’den onay çıkması bekleniyor.

Kendisi de gönüllü olmuştu... Prof. Dr. Cankurtaran: Çin aşısı için 1 ay daha lazım İlginizi Çekebilir Kendisi de gönüllü olmuştu... Prof. Dr. Cankurtaran: Çin aşısı için 1 ay daha lazım

 

Çin aşısı Türkiye'de İlginizi Çekebilir Çin aşısı Türkiye'de

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Ankara Birleşik Arap Emirlikleri Brezilya Çin Corona Covid-19 Endonezya Hacettepe Üniversitesi Pakistan Reuters Sağlık Sağlık Bakanlığı son dakika Türkiye
Loading...