Sözcü Plus Giriş

Trump, İran saldırısı sonrası canlı yayında açıkladı: Askerler zarar görmedi

İran'ın önceki gece Irak'taki Amerikan üslerine saldırmasının ardından ABD Başkanı Donald Trump, canlı yayında dünyaya seslendi. Trump, erken uyarı sistemi sayesinde hiçbir Amerikan askeri zayiatının yaşanmadığını belirtti.

Sozcu.com.tr
19:29 -

İranlı üst düzey general Kasım Süleymani’nin Bağdat’ta ABD hava saldırısıyla öldürülmesinin ardından İran, Irak’taki Amerikan hedeflerine 10’dan fazla füze ile saldırı gerçekleştirmişti.

ABD Başkanı Trump bu saldırının ardından ilk kez kameraların karşısına geçti.

Trump’ın konuşmasından satır başları şöyle;

* Ben ABD Başkanı olduğum sürece İran nükleer silaha sahip olamayacak.

* Dünkü saldırıda hiçbir Amerikalı ölmemiştir. Sadece askeri üslerde bazı hasarlar meydana geldi.

* Erken uyarı sistemimiz sayesinde hiçbir Amerikan askeri zayiatı yaşanmadı.

* Geçen hafta acımasız bir teröristi öldürdük. Dünyanın bir numaralı teröristi Kasım Süleymani’yi ABD ortadan kaldırmıştır. Süleymani’nin uzun süre önce öldürülmesi gerekiyordu.

* Eğer canınıza değer veriyorsanız ABD’ye saldırmayın.

* İran’a son derece güçlü ekonomik yaptırımlar getirilecek.

* İran tavrını değiştirmediği sürece bu böyle devam edecek. İran teröre verdiği desteğe son vermeli.

* İngiltere, Almanya, Fransa, Rusya ve Çin’in bu gerçeği idrak etmesinin zamanı gelmiştir. İran anlaşmasından geriye kalan ne varsa, bunlardan vazgeçmeliler ve İran’la dünyayı daha güvenli ve barışçıl kılacak bir anlaşma için hep birlikte çalışmalıyız.

* Biz şimdi petrol ve doğalgazın bir numaralı üreticisiyiz. Biz bağımsız bir ülkeyiz, bizim Orta Doğu’dan gelecek petrole ihtiyacımız yok.

* Amerikan Ordusu 2,5 trilyon dolar maliyetle benim liderliğimde yeniden yapılandırıldı. Füzelerimiz güçlü, hatta ölümcül de diyebiliriz. Askeri ekipmanımızın harika olması bunu kullanacağımız anlamına gelmiyor. Biz bunu kullanmak istemiyoruz. Amerika askeri ve ekonomik açıdan çok güçlüdür. Bizim gücümüz caydırıcı konumdadır.

* IŞİD’e yönelik son derece başarılı sonuçlar aldık. El Bağdadi’yi öldürdük. Yoluna karşı çıkan herkesin ölümünden sorumluydu, müslümanların, hristiyanların. IŞİD hilafetini oluşturmaya çalıştı ama başarısız oldu. IŞİD İran’ın doğal bir düşmanıdır. IŞİD’in yok edilmesi İran için iyidir, bizim için iyidir. Bizim birlikte çalışmamız lazım.

* İran liderlerine bir şey söylemek istiyorum, biz sizin harika bir geleceğiniz, hak ettiğiniz bir geleceğiniz olsun istiyoruz. Diğer ülkelerle barış içinde yaşayacağınız bir ülke olsun istiyoruz. Amerika barışa hazırdır, teşekkür ediyorum, Tanrı Amerika’yı korusun, teşekkürler.

İLGİLİ HABERİran'ın ABD üssüne saldırısından yeni görüntüler!İran'ın ABD üssüne saldırısından yeni görüntüler!

 

Son güncelleme: 13:54 15.01.2020
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more