Yunanistan Başbakanı Miçotakis’ten Ayasofya açıklaması

Ayasofya'nın cami olarak yeniden ibadete açılmasıyla ilgili Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, "En yoğun şekilde kınıyoruz" dedi.

Yunanistan Başbakanı Miçotakis’ten Ayasofya açıklaması

Uzun süredir iki ülke arasında gerilime neden olan Ayasofya’nın yeniden cami yapılması tartışmaları bugün alınan kararla noktalandı.

Türkiye, tarihi yapının müzeye dönüştürülmeden önceki haline geri çevrilmesi kararını verdi. 1453’ten müzeye yapıldığı 1934’e kadar cami olarak kullanılan tarihi yapı yeniden camiye çevrilmiş oldu.

Tekrar cami olan Ayasofya’daki ilk namaz 24 Temmuz’da kılınacak.

YUNAN BAŞBAKAN AB İLİŞKİLERİNİ İŞARET ETTİ

Yunanistan Başbakanı Miçotakis ise bu kararı kınadıklarını açıkladı.

Miçotakis, “Bu karar tarihi yapıyı dünya mirası olarak gören herkesi gücendirdi. Ayrıca karar sadece Türkiye ile Yunanistan arasındaki ilişkileri değil Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki ilişkileri de etkileyecektir” dedi.

Dışişleri Bakanı Dora Bakoyannis ise Ayasofya kararıyla ilgili sosyal medyadan paylaştığı mesajında “Rubicon’u geçmek” ifadesini kullandı ve Türkiye’nin batıdan uzaklaştığı yorumunda bulundu.

Güney Kıbrıs Rum yönetimi lideri Nikos Anastasiades karar sonrası “Dünya Hristiyanları için özel önemi olan bir Dünya Mirası anıtına el konulması ve saygısızlıktır” şeklinde konuştu.

Yunanistan'dan Ayasofya açıklaması! İlginizi Çekebilir Yunanistan'dan Ayasofya açıklaması!