Yunanistan’dan 29 Ekim için Navtex provokasyonu!

Doğu Akdeniz geriliminde bir türlü rahat durmayan Yunanistan, bu kez de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nı hedef alan bir provokasyonda bulundu. Yunanistan 29 Ekim'i kapsayacak şekilde atış eğitimleri için NAVTEX ilan ederken, Türkiye de buna anında karşılık verdi.

Yunanistan’dan 29 Ekim için Navtex provokasyonu!

Türkiye, Doğu Akdeniz’deki sorunların diyalog yoluyla çözülmesine yönelik çağrılar yaparken, Yunanistan kışkırtıcı hamlelerini sürdürüyor. Atina yönetimi, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı da kapsayacak şekilde Ege’de atış eğitimleri için Navtex ilan etti.

Buna karşılık olarak Türkiye de mütekabiliyet kapsamında 28 Ekim'de atış eğitimleri için Navtex duyurusunda bulundu.

İHA’nın aktardığına göre Yunanistan’ın ilan ettiği Navtex’in iki ülke arasında güven arttırıcı önlemler kapsamında kabul edilen “İki ülkenin milli günlerinde askeri faaliyet planlamama” ilkesine aykırı olduğuna dikkati çeken güvenlik kaynakları, Yunanistan’ın bölgede tansiyonu yükseltmeye yönelik adımları atmaya devam ettiğini belirtti.

‘GERÇEK NİYETİ GÖSTERDİ’

İki ülke askeri heyetleri arasında NATO Karargahı’nda yapılması planlanan toplantı öncesinde atılan bu provokatif adımı bölgede çözüme giden yolu kısaltmak yerine daha da uzatmaya yönelik bir çaba olarak nitelendiren güvenlik kaynakları, “Türkiye sorunların uluslararası hukuk ve iyi komşuluk temelinde çözülmesi için çaba harcarken Yunanistan'ın daha önce üzerinde mutabakata varılmış bir ilkeyi bilerek ihlal etmesi gerçek niyetini bir kez daha ortaya koymuştur” ifadesini kullandı.