Sözcü Plus Giriş

Trump’a kötü haber! Yargılama süreci başladı

ABD Başkanı Donald Trump’ın azledilmesiyle ilgili Senato’daki yargılama süreci, savcılık görevini üstlenecek ABD Temsilciler Meclisi’nin azil maddelerini bugün resmi olarak sunmasıyla başladı.

20:34 -
Trump’a kötü haber! Yargılama süreci başladı

Amerika’nın Sesi’nde yer alan habere göre, azil savcısı yedi üye Senato binasına geldi. Bu yedi üyeden başsavcı olarak görev yapacak olan Temsilciler Meclisi İstihbarat Komisyonu Başkanı Adam Schiff kürsüde azil maddelerini okudu.

TARAFSIZLIK YEMİNİ EDECEKLER

Resmi protokollerin tamamlanmasının ardından Senato Genel Kurulu, azil mahkemesine dönüşecek. Duruşmalara başkanlık edecek olan ABD Anayasa Mahkemesi Başkanı John Roberts'ın da bugün Senato’ya giderek yemin etmesi, Roberts’ın ardından jüri görevi yapacak 100 senatörün de tek tek tarafsızlık yemini etmesi bekleniyor.

Reuters

Trump'ın en önemli destekçisi Senato Cumhuriyetçi Çoğunluk Lideri Mitch McConnell bugün Genel Kurul oturumunu açarken, Pelosi’nin azil maddelerini imzalarken kullandığı kalemleri hatıra olarak Kongre üyelerine vermesini eleştirdi.

McConnell, “Bu hareket, Temsilciler Meclisi'nin taraflı tutumunu tek bir karede temiz bir şekilde göstermiş oldu. Bu süreç başından sonuna açıkça taraflıydı” dedi.

Amerika’daki önemli imza törenlerinde geleneksel olarak bu uygulama yapılabiliyor.

İLGİLİ HABERDonald Trump'ı zora sokacak itiraf!Donald Trump'ı zora sokacak itiraf!

“BAŞKAN NE SAKLIYOR, NEYDEN KORKUYOR?”

Senato azınlık lideri Demokrat Chuck Schumer da partisinin, yargılamaya Temsilciler Meclisi sürecinde değerlendirilemeyen yeni tanıkların ve belgelerin eklenmesi talebini yineledi. Schumer, “Başkan ne saklıyor, neyden korkuyor?” diye sordu.

Temsilciler Meclisi Cumhuriyetçi azınlık lideri Kevin McCarthy ise Amerikan halkının geçmişe dönüp baktığında Trump’ın bu kadar zayıf bir davayla görevden alınmaya çalışılmasını, üzücü ve uzun bir süreç olarak hatırlayacağını söyledi.

TRUMP’IN EKİBİ ‘AKLANMA’ KARARI BEKLİYOR

Trump'ın ekibi Senato'daki yargılamanın iki haftadan fazla sürmeden aklanma kararının çıkmasını bekliyor. Ancak yeni tanıkların ifade için çağrılması bu süreyi uzatabilir.

Temsilciler Meclisi'ndeki soruşturmayı idare eren İstihbarat Komisyonu Başkan Adam Schiff ve azil maddelerini onaylayan Adalet Komisyonu Başkanı Jerrold Nadler, 7 kişilik savcı ekibine başkanlık edecek.

İLGİLİ HABERSkandal video ortaya çıktı: Putin ile Esad, Trump'la dalga geçmişSkandal video ortaya çıktı: Putin ile Esad, Trump'la dalga geçmiş
Son güncelleme: 20:35 16.01.2020
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more