Almanya ve Yunanistan’dan Oruç Reis tepkisi: Gemi çekilmeden görüşme yok

Oruç Reis'in Doğu Akdeniz'de arama faaliyetlerine tekrar başlaması kararına Almanya ve Yunanistan'dan peş peşe tepkiler geldi. Yunan hükümet sözcüsü Stelios Petsas, "Oruç Reis bölgede olduğu sürece Türkiye ile istikşafi temaslarda bulunmayacağız" derken, Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, "Türkiye yatıştırma ve provokasyon arasındaki oyuna son vermek zorunda" ifadelerini kullandı.

Almanya ve Yunanistan’dan Oruç Reis tepkisi: Gemi çekilmeden görüşme yok

Türkiye ve Yunanistan arasındaki Doğu Akdeniz geriliminde sıcak gelişmeler yaşanıyor. Türkiye’nin, Oruç Reis gemisinin Doğu Akdeniz’de 10 gün süreyle doğalgaz ve petrol aramak için sismik araştırma çalışmaları yürüteceğini açıklaması sonra açıklamalar ardı ardına geliyor.

AB zirvesi öncesi geri çekilen geminin yeniden arama faaliyetlerine başlamasıyla ilgili Yunan hükümet sözcüsü Stelios Petsas konuştu. Petsas, Skai Radio’ya yaptığı açıklamada, “Oruç Reis bölgede olduğu sürece Türkiye ile istikşafi temaslarda bulunmayacağız” dedi.

Petsas, Oruç Reis’in Meis Adası yakınlarına gönderilmesi kararının “bölgede barışa doğrudan bir tehdit” olduğunu savundu.

MAAS: OYUNA SON VERİN

Oruç Reis’le ilgili kararın ardından Ankara’ya yapacağı ziyareti iptal eden Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas da Türkiye’yle ilgili tartışma yaratacak ifadeler kullandı.

Maas, Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ne yapacağı ziyaret öncesinde Berlin’de yaptığı açıklamada, “Eğer Ankara pek çok kez belirttiği gibi görüşmelere açıksa, yatıştırma ve provokasyon arasındaki oyuna son vermek zorunda” dedi.

AB zirvesinde Türkiye'ye yaptırım tehdidi: Tüm seçenekleri kullanırız İlginizi Çekebilir AB zirvesinde Türkiye'ye yaptırım tehdidi: Tüm seçenekleri kullanırız

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...