DGS ne zaman yapılacak? 2020 DGS başvuru tarihi belli oldu mu?

ÖSYM tarafından birçok sınav ertelenmiş bu sınavlar arasında DGS'de yer almıştı. Sınava katılacak üniversite öğrencileri ise DGS başvurularının ve yeni sınav tarihinin ne zaman olduğunu merak ediyor. İşte 2020 DGS sınav tarihi ve başvuru hakkında bilgiler...

DGS ne zaman yapılacak? 2020 DGS başvuru tarihi belli oldu mu?

Ölçme, Seçme ve Yerleşatirme Merkezi (ÖSYM), corona virüsü önlemleri kapsamında sınav takviminde değişiklik yaparak birçok sınavı ertelemişti. Bu gelişmenin ardından Dikey Geçiş Sınavı (DGS) katılacak öğrenciler yeni sınav tarihini merak etmeye başladı. DGS ne zaman yapılacak? ve DGS başvuru tarihleri belli mi? gibi soruların yanıtlarını haberimizde sizlerle paylaşıyoruz. İşte 2020 DGS sınav tarihi…

DGS NE ZAMAN?

Corona virüsü nedeniyle ertelenen sınavlara DGS’de eklendi. Bu yılki DGS sınavının güncellenen ÖSYM takvimine göre, 9 Ağustos 2020 tarihinde yapılacağı açıklandı.

DGS BAŞVURU TARİHLERİ BELLİ OLDU MU?

Ertelenen DGS sınavı için başvuru tarihleri ise henüz belli olmadı. ÖSYM tarafından DGS başvurularıyla ilgili yapılacak açıklamaları sayfamızdan takip edebilirsiniz.

DİKEY GEÇİŞ SINAVI (DGS) NEDİR?

Dikey Geçiş Sınavı, 2000 yılından bu yana meslek yüksekokulları ile açıköğretim ön lisans programlarından mezun olan öğrencilerin örgün öğretim lisans programlarına geçiş yapmaları için Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından yapılan sınavdır.

BAŞVURU KOŞULLARI

Yükseköğretim programlarına dikey geçiş için başvuracak adaylarda, meslek yüksekokulları ve açık öğretim ön lisans programlarından mezun olmuş olma şartı aranır. O yıl son sınıfta olup da staj dışındaki mezuniyet şartlarını yerine getirmiş olan adaylar da başvurabilir. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) meslek yüksekokullarının son sınıf öğrencileri ve mezunları ile aynı koşullarda yurt dışından mezun olup denkliği kabul edilen adaylar da DGS'ye başvurabilirler.

Meslek yüksekokulu son sınıf öğrencileri ve mezunları, kendi alanlarındaki özel yetenek sınavı veya merkezî sistemle öğrenci alan lisans programlarına dikey geçiş yapmak istiyorlarsa DGS'ye girmek zorundadırlar. Özel yetenek sınavı ile öğrenci alan lisans programlarına dikey geçiş de bu kılavuzdaki esaslara göre merkezî olarak yapılır.

Açık öğretim dâhil öğretim süresi dört ve daha fazla yıl olan programlardan ön lisans diploması alan veya alacak olanlar DGS'ye başvuramazlar.

BAŞVURU İŞLEMİ

Sınava girmek isteyen adaylar, Kılavuz ile Aday Başvuru Formuna (Henüz yayınlanmadı), başvuru süresi (İlerleyen zamanlarda belli olacak) içinde ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden ulaşabilirler. Kılavuz dağıtımı ve satışı yapılmayacaktır. Başvurular, elektronik ortamda alınacaktır.

– ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde geçerli fotoğrafı (*) ve geçerli eğitim bilgisi bulunan (**) adaylar, başvuru işlemlerini bireysel olarak internet aracılığıyla (https://ais.osym.gov.tr) veya diledikleri bir başvuru merkezi aracılığıyla yapabileceklerdir.

– ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde geçerli bir fotoğrafı ve/veya eğitim bilgisi bulunmayan adaylar, başvurularını bir başvuru merkezinden yapacaklardır

açıköğretim ais Corona DGS Dikey Geçiş Sınavı internet Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti öğrenci ÖSYM sınav
Loading...