ÖSYM’den KPSS cevap anahtarı açıklaması! Soru kitapçığı 14 Eylül’de duyurulacak

Memur olmak isteyen lisans mezunu adaylar, geçtiğimiz hafta sonunda KPSS sınavında ter döktü. Sınava katılım gösteren vatandaşlar, ÖSYM’nin yapacağı cevap anahtarı açıklamasını bekliyordu. ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, KPSS Lisans Genel Yetenek Genel Kültür ve Eğitim Bilimleri oturumları sorularını ve cevap anahtarını 12-13 Eylül tarihlerinde yapılacak KPSS Alan Bilgisi oturumları ile birlikte 14 Eylül Pazartesi günü yayınlanacağını duyurdu.

ÖSYM’den KPSS cevap anahtarı açıklaması! Soru kitapçığı 14 Eylül’de duyurulacak

ÖSYM'nin yapacağı açıklama sonrasında adaylar, soru kitapçığını ve cevap anahtarını AİS üzerinden görebilecek. KPSS lisans sınavının sonuçları ise ÖSYM tarafından 22 Ekim tarihinde duyurulacak.

KPPS PUAN HESAPLAMA NASIL YAPILACAK?

Sınavda yer alan her test kendi içinde değerlendirilecektir. Her testte, örneğin Genel Yetenekte, doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak ham puanlar bulunacak, bu puanların ortalama ve standart sapmaları kullanılarak standart puanlar hesaplanacaktır. MEB tarafından, ÖABT kapsamında sınav yapılmayan yabancı dillerdeki alanlarda (Almanca, Arapça, Çince, Fransızca, İspanyolca, İtalyanca, Japonca, Rusça) öğretmen atamalarında, ÖSYM tarafından yapılan Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS) sonuçlarından oluşturulan KPSSP120 puan türünü kullanacaktır.