Sözcü Plus Giriş

Okullar ne zaman açılıyor? Okullar 31 Ağustos’ta açılır mı?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlanan takvime göre okulların açılış tarihi yaklaşıyor. Ancak vaka sayılarında yaşanan artış nedeniyle okulların durumu tartışma konusu oldu. Milli Eğitim Bakanlığı okullar için ayrı senaryolar belirledi. İşte detaylar...

Güncellenme: 09:52, 09/08/2020
Okullar ne zaman açılıyor? Okullar 31 Ağustos’ta açılır mı?

İkinci dönemi Mart ayından itibaren evinde geçiren öğrenciler okulların açılmasıyla birlikte eğitimlerini yeniden sınıflarında alacak mı merak ediyor. Milli Eğitim Bakanlığı, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklama ile okulların 31 Ağustos'ta açılacağını duyurmuştu.

OKULLARIN AÇILIŞINA DAİR AÇIKLAMA

1. Okulların öncelikle tüm çocuklar için sosyal mesafe korunarak, ortak kullanım alanları ve dersliklerde metrekare hesabıyla oturma düzenleri planlanarak, sınıflarda öğrenci sayısı seyreltilerek 18 milyon öğrenci için açılması planlanıyor.

2. Bilim Kurulu'nun pandeminin seyrine göre alacağı kararla, tüm çocuklar için açılma şansı kalmazsa okullar yarı zamanlı açılabilir.

3. Okullar salgının ağır seyrettiği bazı şehirlerde açılmaz iken salgın sürecini daha hafif atlatan şehirlerde, il dışı seyahat kısıtlaması ile birlikte açılabilir. Okulların açılmayacağı şehirlerde telafi eğitimleri yapılacak.

4. Eylül ve Ekim'de olası ikinci dalga salgına karşı 2020-2021 Eğitim/Öğretim yılında kısmi veya tamamen uzaktan eğitime geçişle ilgili teknolojik altyapı çalışmaları tamamlandı.

ZİYA SELÇUK'TAN OKULLARIN AÇILIŞINA DAİR AÇIKLAMA

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk sosyal medya hesabı Twitter’dan paylaşım yaptı.

Açıklama şöyle:

* “Okullar açılmasın.” demek; maskesiz sokağa çıkmak, mesafesiz yaşamak ve hiçbir tedbiri umursamamak kadar basit. Dışarıya adım atan herkes, 18 milyon öğrencinin sorumluluğunu omzunda hissetmek zorunda… Lütfen, tedbir alalım.

OKULLAR NE ZAMAN AÇILACAK, NE ZAMAN KAPANACAK?

MEB’in yayımladığı genelgeye göre, okulların açılışı için 31 Ağustos 2020 tarihi belirlendi. Okulların kapanış tarihi ise 18 Haziran 2021.

Birinci dönem ara tatili 16-20 Kasım 2020’de, yarıyıl tatili 25 Ocak-5 Şubat 2021’de, ikinci dönem ara tatili 12-16 Nisan 2021’de yapılacak.

İlginizi ÇekebilirBilim Kurulu üyesinden okulların açılması ve yasaklarla ilgili kritik açıklamalarBilim Kurulu üyesinden okulların açılması ve yasaklarla ilgili kritik açıklamalar

 

İlginizi ÇekebilirProf. Dr. Mehmet Ceyhan'dan okulların açılmasıyla ilgili önemli açıklamaProf. Dr. Mehmet Ceyhan'dan okulların açılmasıyla ilgili önemli açıklama