Sözcü Plus Giriş

AMC, sinemada maskeyi zorunlu tutmayacak

Dünyanın en büyük sinema salonu zincirlerinden olan AMC, corona virüsü salgını sonrası 15 Temmuz’da kapılarını yeniden açacak. Şirket CEO’su Adam Aron, sinemalarında maske takmanın zorunlu olmayacağını söylerken, bunun gerekçesini, “Politik bir tartışmaya çekilmek istemiyoruz” sözleriyle dile getirdi.

Sozcu.com.tr
Güncellenme: 16:51, 19/06/2020
AMC, sinemada maskeyi zorunlu tutmayacak

Corona virüsü salgını başladığında neredeyse tüm dünyada önlem olarak ilk kapatılanlar sinema ve tiyatrolar olmuştu. ABD'nin en büyük sinema ve tiyatro zincirlerinden AMC, 15 Temmuz'da kapılarını yeniden açıyor.

Variety'de yer alan habere göre, ülke çapında 600 noktada faaliyet gösteren AMC, müşterilere maske takmayı zorunlu kılmayacak. Konuyla ilgili konuşan şirket CEO'su Adam Aron, “Politik bir tartışmaya çekilmek istemedik. Maskenin gerekli olmadığına güçlü bir şekilde inanan kişiye bunu zorunlu kılmanın bir faydası olmaz” diye konuştu.

İlginizi ÇekebilirMaske takmak corona virüsünün bulaşmasını engelliyor mu?Maske takmak corona virüsünün bulaşmasını engelliyor mu?

GİRİŞTE 1 DOLARA SATILACAK

Şirket yine de rakipleri Cinemark ve Regal gibi maske takmayı teşvik edecek. Girişte 1 dolara maske satışı yapılacak. CEO Adam, “Misafirlerimizin büyük çoğunluğunun kendiliğinden bu önlemi alacağını düşünüyorum. Ben de AMC'de bir etkinliğe gittiğimde maskemi takarak örnek olacağım” yorumunu yaptı.

İlginizi ÇekebilirKoronavirüs için maske takanlara uyarı: 'Yanlış kullanıyorlar'Koronavirüs için maske takanlara uyarı: 'Yanlış kullanıyorlar'

MASKE, TRUMP SAYESİNDE SİYASAL BİR KONU OLDU!

Kapalı ortamlardaki etkinlikler özellikle de klimalı yerler, corona virüsünün yayılması konusunda son derece riskli. Bu nedenle ABD'de çoğu eyalette sinema ve tiyatroların açılmasına hâlâ izin verilmedi.

Maske, virüsten korunma yolundaki en etkili ve basit yöntemlerden biri. Ancak ABD'de bu konu, Başkan Donald Trump'ın halk içinde maske takmamasıyla ‘siyasal' bir hal aldı. Trump son yaptığı açıklamada, “İnsanlar virüsten korunmak için değil, bana karşı olduklarını göstermek için maske takıyor” demişti.