Sözcü Plus Giriş

Dolandırıcıların yeni yöntemi: Kısa çalışma ödeneği

Kısa çalışma ödeneği başvuruları dolandırıcıların hemen ilgisini çekti. Vatandaşların e-posta adreslerine ve telefonlarına SMS gönderen dolandırıcılar kişisel bilgileri çalıyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk dolandırıcılara karşı uyardı. Bakan resmi başvuruların e-devlet üzerinden yapılacağını vurgularken uygulamadaki değişiklikler adına İŞKUR'un takip edilmesi gerektiğini vurguladı.

Sozcu.com.tr
14:16 -
Dolandırıcıların yeni yöntemi: Kısa çalışma ödeneği

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, başta kısa çalışma ödeneği olmak üzere sunulan hizmetleri suistimal etmek suretiyle kişisel bilgileri talep ederek kötü amaçlı kullanan kişi ve web sitelerine karşı dikkatli olmaları konusunda vatandaşları uyardı.

Corona virüsü salgınının ardından şirketler kısa çalışma ödeneğine başvuruyordu. Son açıklanan rakamlara göre 291 bin 594 firmadan, 3 milyon 194 bin 610 çalışan için kısa çalışma ödeneğine başvuru yapıldı.

Bakan Selçuk, “Kısa çalışma başvuru ve ödeme sürecinde vatandaşlarımız kişisel güvenlikleri için kendilerine İŞKUR resmi hesapları dışında gelen hiçbir e-posta ve SMS'e itibar etmesinler. Kişisel bilgilerini resmi kaynaklar dışında 3. kişilerle paylaşmasınlar.” ifadelerini kullandı.

İŞKUR DIŞINDA BİLGİLERE KULAK VERMEYİN

Özellikle siber dolandırıcıların Bakanlığımız ve İŞKUR'un adlarını ve logolarını taklit edebileceğini, sahte SMS'ler, sosyal medya reklamları, internet siteleri ve e-postalar ile bireylerin kişisel bilgilerini ele geçirmeye çalışabileceğine dikkat çeken Selçuk, “Kişisel kimlik bilgilerinizi kimseyle paylaşmayın. Sadece www.turkiye.gov.tr, www.iskur.gov.tr ve www.ailevecalisma.gov.tr gibi resmi bağlantılardan bilgi alarak işlemlerinizi bu web siteleri üzerinden gerçekleştirin. Bakanlığımız ve İŞKUR tarafından yapılan bilgilendirmeler dışında yapılan açıklamalara itibar etmeyin” sözleriyle vatandaşlara çağrıda bulundu.

Son güncelleme: 14:20 02.05.2020
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more