Sözcü Plus Giriş

Özel okul ücretini ödeyenler ne yapacak?

Özel okul ücretini ödeyen veliler okul kapalı kaldığı sürece ödedikleri eğitim ve yemek ücretlerinin akıbetini merak ediyor. Türkiye Özel Okullar Derneği Başkanı Nurullah Dal okulların kapalı kaldığı kadar süre eğitimin uzayacağını düşündüklerini söyleyerek velilere ek bir masraf yansımayacağını belirtiyor. Dal, eğer okulların açılması bir sonraki eğitim sezonuna sarkarsa o zaman okul işletmeleri ile veliler arasında sıkıntıların doğabileceğini söylüyor.

Sozcu.com.tr
16:34 -
Özel okul ücretini ödeyenler ne yapacak?

Türkiye genelinde okullar corona virüsü salgını sebebiyle 16 Mart Pazartesi gününden itibaren tatil edildi. 23 Mart'tan itibaren ise öğrenciler eğitime uzaktan devam edecek.

Çocuklarını özel okullara gönderen veliler ise ödedikleri eğitim ve yemek ücretinin ne olacağını merak ediyor. Türkiye Özel Okullar Derneği Başkanı Nurullah Dal sozcu.com.tr'ye yaptığı açıklamada okulların maliyetinin 12 ay olarak düşünüldüğünü söylüyor. Dal eğitime ara verilen tarih kadar bir sürenin okulların kapanış süresine ekleneceğini belirterek karantina süresinin uzaması durumunda sıkıntılar yaşanabileceğini söylüyor.

Dal, “Biz eğitim-öğretimi de okulların maliyetlerini de 12 aylık olarak düşünür ve planlarız. Karantina bittiğinde kaybedilen süre telafi eğitimi olarak verilecektir. Bu süreçte zaten parası önceden ödenmiş olan yemek hizmeti de çocuklarımıza verilecektir” diyor.

‘MADDİ ANLAŞMAZLIKLAR OLABİLİR’

Başkan Dal, eğer okulların açılması bir sonraki eğitim dönemine kadar uzarsa o zaman maddi anlaşmazlıkların olabileceğini söylüyor ve ekliyor: Fakat bu iş seneye uzarsa o zaman hukuka başvurulabilecek durumlar olabilir. Özel okullar parayı iade etsin demek çözüm değildir. Özel okulların içinde bulunduğu durumu anlamak gerekir.

Böylesi kötü bir senaryoda özel okullarda işten çıkarma yapmak zorunda kalır. Çoğu öğretmen 100 bin civarında insan işsiz kalır. Hatta okulların ciddi bir kısmı kapanır. Aklıselim şekilde bu durumu düşünmek lazım. Belki de dünyanın yaşayış biçimi değişecek.

İLGİLİ HABERCorona'dan dolayı taahhütlü hizmetleri aksayan tüketici ne yapacak?Corona'dan dolayı taahhütlü hizmetleri aksayan tüketici ne yapacak?

Johns Hopkins University

Son güncelleme: 16:56 20.03.2020
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more