Merkez Bankası’ndan yeni adım

Merkez Bankası (TCMB), örtülü faiz artışı adımlarına devam ediyor. Bankadan yapılan açıklamaya göre bugünden geçerli olmak üzere piyasa yapıcı bankalara Açık Piyasa İşlemleri çerçevesinde tanınan likidite imkân limitleri sıfırlandı. Böylece yüzde 7,25 faiz oranıyla piyasa yapıcı bankaların fonlanması sona erecek ve ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti önümüzdeki günlerde yüzde 9,75'e yaklaşacak. TCMB, TL'nin maliyetini artırarak yabancı paralar karşısındaki değer kaybını frenlemeye çalışıyor. Öte yandan Merkez Bankası (TCMB) bugün de miktar yöntemiyle repo ihalesi açmadı ve sıkılaştırma adımlarına devam etti.

Merkez Bankası’ndan yeni adım

Merkez Bankası (TCMB), TL’deki sert değer kaybını frenlemek üzere örtülü olarak faiz artışına devam ediyor. Banka, piyasa yapıcı bankalara açık piyasa işlemleri çerçevesindeki imkan limitlerinin sıfırlandığını bildirdi.

Açıklamada “Likidite yönetimi çerçevesinde 12 Ağustos 2020 tarihinden geçerli olmak üzere piyasa yapıcı bankalara Açık Piyasa İşlemleri (APİ) çerçevesinde tanınan likidite imkân limitleri sıfırlanmıştır.” dendi.

Böylece, yüzde 7,25 faizle piyasa yapıcı bankaların fonlanması sona erecek ve TCMB’nin ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti yüzde 9,75 olan faiz koridorunun üst bandına yaklaşacak.

TCMB, geçen hafta da cuma günü, örtülü faiz artışı adımları atmaya başlamıştı.

FONLAMA YÜZDE 9,75’E YAKLAŞACAK

Tera Yatırım’dan ekonomist Enver Erkan, “Merkez Bankası, daha önce 7 Ağustos'ta yarıya indirdiği APİ likidite imkanını sıfıra indirmiş oldu. Bu hamle ile beraber ucuz maliyetle sağlanan likiditeyi kısarak hem TL'yi sıkılaştıracak, hem de ortalama TL maliyetinin de artmasını sağlayacak” dedi.

Ağırlıklı ortalama fonlama maliyetinin dün yüzde 8,32 seviyesine, yani yüzde 8,25’lik politika faizinin üzerine çıktığını belirten Erkan, “Bunun kademeli olarak faiz koridoru üst bandı yüzde 9,75'e doğru artırılması beklenebilir” değerlendirmesinde bulundu.

MERKEZ BANKASI REPO İHALESİ AÇMADI

Merkez Bankası (TCMB) bugün de miktar yöntemiyle repo ihalesi açmadı ve sıkılaştırma adımlarına devam etti. TCMB miktar yöntemi ile haftalık vadede repo ihalesi açmaması politika faizi olan %8.25’ten fonlama sağlamaması ve bankaları %9.75 seviyesindeki faiz koridorunun üst bandından yöneltmesi anlamına geliyor.

Ek sıkılaştırma adımlarına devam eden TCMB’nin piyasaya sağladığı ortalama fonlama maliyeti 16 Temmuz’da politika faizinin 90 baz puan altına yani %7.34’e kadar gerilemişti. TCMB son adımlarıyla fonlama maliyetini dün itibarıyla %8.32’ye yükseltti.