2020 Anneler Günü ne zaman kutlanacak? Anneler Günü’ne sayılı zaman kaldı…

Mayıs ayının yaklaşmasıyla ‘Anneler Günü ne zaman?’ sorusu internet kullanıcıları tarafından aratılmaya başlandı. Bin bir fedakarlıkla bizi büyüten annelerimizin gününü güzel sözlerle ve hediyelerle kutluyoruz. Peki Anneler Günü ne zaman? Anneler Günü nasıl ortaya çıktı? İşte detaylar…

2020 Anneler Günü ne zaman kutlanacak? Anneler Günü’ne sayılı zaman kaldı…

Anneler Günü’nün kutlanmasına sayılı günler kaldı… Mayıs ayının yaklaşmasıyla, bizim için kutsal olan annelerimizin gününü unutmak istemeyen internet kullanıcıları, Anneler Günün ne zaman olacağını internette aratıyor. İşte Anneler Günü’nün kutlanma tarihi…

ANNELER GÜNÜ NE ZAMAN?

Anneler Günü Dünya'da farklı günlerde kutlanır. En yaygın şekliyle Mayıs ayının ikinci haftasında kutlanır. Bu sene Türkiye'de de 10 Mayıs Pazar 2020'de Anneler Günü kutlanacak.

Foto: Shutterstock

ANNELER GÜNÜ NASIL ORTAYA ÇIKTI?

Anneler Günü, anneleri anmak ve onurlandırmak amacıyla tüm dünyada farklı zamanlarda kutlanan özel gün. Anneler günü, anneleri onurlandıran özel bir gündür. Değişik günlerde ve değişik ülkelerde kutlanır. Bu günde anneler çeşitli hediyeler alır. Bu günü farklı ülkelerdeki insanlar yılın farklı günlerinde kutlarlar.

Anneler günü geleneği, Antik Yunanların Yunan mitolojisindeki pek çok tanrı ve tanrıçanın annesi olan Rhea onuruna verdikleri yıllık ilkbahar festivali kutlamalarıyla başlar. Antik Romalılar da ilkbahar festivallerini İsa'nın doğumundan 250 yıl öncesinden ana tanrıça Kibele onuruna kutluyorlardı.

ABD'de Anna Jarvis'in kaybettiği kendi annesi için 1908 yılında başlattığı anma günü, 1914 yılında Kongrenin onayıyla Amerika çapında genişledi. Anneler Günü dünyada farklı günlerde kutlanır. En geniş şekilde Mayıs ayının ikinci haftasında kutlanır.

 

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...